SİGORTA

Zorunlu Trafik Sigortasında Sigorta Primini Arttıran Madde Değiştirildi

Hazine Müsteşarlığı tarafından özellikle sürücülerin zor durumda kaldığı ve zorunlu trafik sigortasındaki aşırı yüksek fiyatlara sebep olan kural ihlali maddesini trafik kurallarında ağır kusur ihlali ve sürücü belgesiz araç kullanımı olarak değiştirdi. Bu sayede sürücüler hafif kusurlu kazalarda da sigorta şirketini kullanan sürücüler poliçe yenilemelerinde hafif kusurlar dolayısıyla poliçe prim artışından etkilenmeyecekler.

İlgili Tebliğ Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartlar adı altında yapılmış ve değiştirilmiştir. İlgili tebliğde değişiklik 3. Maddenin b bendinde yapılmıştır. Değişen maddeye göre tazminatı gerektiren olay, aracın ilgili mevzuat hükümlerine göre gereken ehliyetnameye sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici/sürekli el konulmuş kimseler tarafından sevk edilmesi veya trafik kurallarının ‘ağır kusur ile ihlali’ sonucunda meydana gelmiş ise…” şeklinde düzenlenmiştir.

SİGORTA TALEPLERİNİZ İÇİN BAŞVURU

Bu madde ile birlikte sigorta şirketi her türlü trafik kuralı ihlali sonucunda suçlu olan tarafa masrafı rücu eder bu sayede de zorunlu trafik sigortası fiyatları artardı. Yine bilinen bir gerçekte şudur ki genelde trafik kazaları küçük trafik ihlalleri ile gerçekleşmekte. Küçük ihlallerle gerçekleşen trafik kazaları genel kaza ortalamasının büyük bölümünü oluşturduğundan araç sahibi sigortalıya büyük maliyet oluşturmaktaydı. Yapılan bu değişiklik sigortalılara önemli avantaj sağlayacaktır.

Tüsoder Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay uyarmıştı

zorunlu_trafik_sigortasinda_prim_artisi

Tüketici Sorunları Derneği (Tüsoder) Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, hafta başında DHA’ya yaptığı açıklamada, sigorta şirketlerinin, son dönemde yüksek orandaki prim artışlarıyla gündeme gelen zorunlu trafik sigortasında “tüm riski sürücülere yüklediklerini” savunmuş ve şöyle demişti:

“Yüksek zamların yanında, sigorta şirketleri ödemiş oldukları hasar bedelleri ve tazminatları kazaya karışan kusurlu sürücüden tahsil edebilecekler. Kazaların neredeyse tamamına yakınının trafik kural ihlali ile oluştuğu biliniyor. Yapılan değişiklikteki ‘veya trafik kural ihlali sonucunda meydana gelmiş ise’ ibaresi sigorta şirketlerine rücu hakkı tanıyarak trafik kazalarında oluşan hasarların büyük bölümünün kusurlu sürücüden tahsil edilmesine imkan tanıyor. Bu düzenleme yürürlükteyken sigorta şirketleri alkollü, ehliyetsiz, kasıtlı veya ağır kusurlu sürücüler dışında, basit kural ihlali nedeniyle oluşan kazalarda yüklendikleri riski de sürücüye rücu ederek geri alabilecekler. Üstendikleri riskin büyük bölümünü sürücülere yüklemiş olan sigorta sektörünün trafik sigorta poliçelerine yapmış oldukları fahiş zam sigorta şirketlerinin kendilerini çift yönden güvenceye aldıklarını gösteriyor.”

Tüsoder: Sigorta şirketleri trafik sigortasında tüm riski sürücüye yüklüyor

Değişiklik olmasaydı Tüsoder yargıya gidecekti

Söz konusu maddelerin “ucu açık” olduğunu vurgulayan Çağatay, “Dalgınlıkla kırmızı ışık ihlali, hız sınırının aşılması, öndeki araç mesafesinin korunması ihlali gibi durumlar sigorta şirketinin hasarı ödememesi veya üstlendiği tazminatı hatalı sürücüden istemesi için bir neden teşkil edebilir” uyarısında da bulunmuş ve “gerekirse konuyu yargıya taşıyarak trafik kural ihlalinde sürücüye rücu edilmesine dair cümlenin iptalini isteyeceklerini” söylemişti.

Kasko ve Zorunlu Sigortanın birleştirilmesi ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey