SİGORTA

Zorunlu Trafik Sigortasına Dair Bilinmeyenler

Zorunlu Trafik Sigortası Neyi Kapsar?

Peki, zorunlu trafik sigortası neleri kapsıyor? Bunları da bilmekte fayda var. Araç sahiplerinin 3. Şahıslara ve yayalara verdiği maddi ve bedeni zararları karşılar demiştik ya, nedir onlar? Trafik kazasında 3. Kişilerin veya yayaların yaralanması durumunda, her yıl değişen limitler dâhilinde tedavi masraflarını sigorta karşılar. Zarar verdiğiniz diğer araçtaki hasarı da yine poliçede yazan limitlerde sigortanız karşılayacaktır. Sebep olduğunuz kaza nedeniyle sakat kalan tüm 3. Kişilere sigorta poliçesinde yazan limitler ölçüsünde tazminat öder. Allah göstermesin ama ölüm durumunda da ölenlerin 1. Dereceden yakınlarına, yine sigorta poliçesinde belirtilen limitler dâhilinde vefat tazminatı öder. Eğer sizin aracınızda yolcu varsa veya onlardan zarar gören varsa onların tedavi masrafları veya vefat tazminatları da yine sizin sigortanız tarafından karşılanır.

Zorunlu trafik sigortasının kapsadığı konuları genel hatlarıyla yazdım. Kapsamadıkları yok mu? Olmaz mı Var tabi, üstelik birçok kişi bunları sigorta kapsamında zannediyor. Bunlardan da bahsedelim ki başınıza bir kaza geldiğinde boşu boşuna sigortacınızın kapısını aşındırmayın.

Unutmayın, Trafik Sigortası sadece maddi zararları karşılar

Kaza yaptığınızda asli kusurlu siz de olsanız karşı taraf da olsa, sigortanız sizin zararını veya aracınızın hasarını kesinlikle karşılamaz. Kusurlu karşı taraf ise, zararınızı karşı tarafın sigortası öder. Sizseniz sizin zararlarınızı cebinizden ödersiniz. Trafik sigortası sadece maddi zararları karşılar, unutmayın… Zarar verdiğiniz kişilerin veya yakınlarının hak kazandığı manevi tazminatı sigortanız karşılamaz. Kendiniz ödemek zorundasınız.
Aracınız yanar, çalınır, terör sebebiyle veya deprem sebebiyle zarar görür veya sele kapılırsa da sigorta zararı karşılamaz.
Aracınızı duvara, ağaca veya herhangi bir cisme çarpmışsanız da yine bundan doğacak zararlar sigortanızı ilgilendirmez. Ancak kaskonuz varsa, kasko ödeme yapar.

Otoparkta, sokakta veya herhangi bir arazide park halindeyken aracınıza başkaları tarafından verilen zararı, sizin sigortanız yani zorunlu sigortanız karşılamaz. Tabi trafik sigortasından bahsediyorum, kaskodan değil. Bunu unutmayın. Ancak çarpan, zarar veren aracın tespit edilmesi halinde karşı tarafın sigortasından zararı karşılamasını isteyebilirsiniz.

Diyelim ki araç sizin üzerinize ancak kazaya sebebiyet veren sürücü siz değildiniz. Yani sizin aracınızı başkası kullanıyordu. Bu durumda araç sahibi olarak siz bir hak talep edemezsiniz.
Peki gelelim sigortanın neye göre ödeme yaptığı konusuna..
Diyelim ki her iki taraf da aynı derecede kusurluysa; Ya da birisinin daha az, diğerinin daha çok kusurlu olduğu durumda sistem nasıl işliyor?

O zaman da her bir tarafın sigortası, kendi kusuru ölçüsünde diğer tarafın hasarını karşılıyor. Yani siz %30 kusurlu bulunmuşsanız, sizin hasarınızın %70’ini karşı tarafın sigortası öderken hasarınızın %30’luk kalan kısmını siz kendi cebinizden ödersiniz. Aynı şekilde sizin sigortanız da karşı tarafın hasarını sizin kusurunuz ölçüsünde öder. Kalan kısmında karşı taraf kendi cebinden öder.

Forum sitelerinin birisinde şöyle bir soru vardı. Bir avukat müvekkilinin yaptığı kazada %100 kusurlu bulunduğunu ve tespit edilen bedelin müvekkili tarafından karşı tarafa ödendiğini belirtip soruyor: “Bu parayı sigortadan alabilir miyiz?” Cevabı belli, tabi ki alabilirsiniz. Cebinden ödeyecekseniz, sigorta neden var. Avukat soruyu soruyor ama cevabı da aklınca kendi veriyor. “Bence bizim kusur oranımız %100, bu yüzden parayı alamayız. Siz ne diyorsunuz” demiş. Bu avukata vekalet veren kişi nasıl vekalet vermiş anlamadım. Sigorta zaten riski başka bir bedel karşılığında başkasına devretmektir. Zorunlu trafik sigortası, kişinin kusurlu olduğu durumlarda onun kusurundan doğan zararları karşılamak için var. Yani trafik sigortasının verilen zararı karşılaması için tam kusurlu olmanın veya yarım kusurlu olmanın bir önemi yok. Sigorta, kaza yapanın kusuru oranında karşı tarafa ödeme yapar. Yani senin kusurunun bedelini öder, %100 ise hasarın % 100’ünü, %10 ise hasarın %10’unu öder.

Bir hatırlatma daha

Bu söylediklerim herkes için geçerlidir. Siz de unutmayın. Bir trafik sigortanız varsa (ki olmak zorundadır), kusurunuz ne oranında olursa olsun karşı tarafın zararını poliçede yazan miktarlarda ödemek zorunda. Siz ödemek zorunda kalırsanız, gerekli evrakları hazırlayıp sigortaya dönüp ödediğiniz tutarı alırsınız.

Şu noktayı da belirtmek isterim. Eğer alkollü araç kullanmışsanız ve bu polis tarafından tespit edilip tutanağa girmişse işte o zaman yandınız… Hasar verdiğiniz aracın da kendi aracınızın da tüm masraflarını, 3. Kişilere verdiğiniz zararların tüm tazminatlarını kendiniz ödemek zorunda kalırsınız. Sigortanız 5 kuruş ödeme yapmaz, geçmiş olsun demekten başka yol kalmaz.

Etiketler
Devamını Göster

Koray Kınay

16 yıldır satınalma ve idari işler alanında çalışmakta olan Koray KINAY, sırasıyla 4 yıllık işletme ve ardından idari işler konusunda katkısı olması amacıyla 2 yıllık İSG bölümleriniokumuştur. İSG alanında yükseklisans eğitimini tamamlamış olup TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ alanında yükseklisans yapmak için başvuruda bulunmak üzere ALES’e hazırlanmaktadır. Satınalma, depo yönetimi, stok kontrolü, satınalma maliyetleri, idari işler ve idari satınalmalar, filo yönetimi, hasar yönetimi, sıfırdan işletme ve tesis kurulumu yatırımları, tesis yönetimi, tesis bakım onarımları, temizlik-güvenlik- resepsiyon-şirket şoförleri gibi idari işler ekiplerinin yönetilmesi gibi şirketin satınalma ve idari işler fonksiyonlarında deneyim sahibidir. Tam zamanlı çalıştığı şirketler dışında 3. Şirketlere özellikle idari satınalma maliyetlerinin düşürülmesi, filoların etkin yönetilmesi ve filo yönetim masraflarının düşürülmesi gibi konularda danışmanlık yapmaktadır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey