SİGORTA

Neden Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmalıyız?

Bir aracınız var mı? İster B sınıfında ufak bir otomobil olsun, isterse kocaman bir treyler çekicisi. Trafik sigortası yaptırmak zorunda olduğumuz artık aşikar. Yani trafik sigortası isteğe bırakılmış sigorta türü olmayıp adı üzerinde zorunlu sigorta olarak riskleri güvence altına almaktadır.

Peki trafik sigortası neden zorunlu?

Adı üstünde Zorunlu Trafik Sigortası.. “Ben istemiyorum” deme hakkınız yok. Neden mi böyle bir hakkınız yok? Çünkü bu sigorta, sizi düşünen sizi başkalarına karşı koruyan bir sigorta değil. Peki nedir? Başkalarını size karşı koruyan bir sigorta olarak da tanımlayabiliriz.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Bu konuyu şöyle anlatmak isterim. Zorunlu trafik Sigortası yani kısa adıyla trafik sigortası, hareket halindeki motorlu bir taşıtın bir kazaya sebep olması durumunda diğer araçtaki 3. Şahıslara ve yayalara verdiği maddi ve bedeni zararları güvence altına alan bir sigorta türü.

“Nasıl yani? Sigortayı ben yaptırıyorum. Parasını da ben ödüyorum. O başkasını mı koruyor?” dediğinizi duyuyorum. Cevabı kesinlikle EVET.. Başkalarını koruyor, hem de sana karşı koruyor.

Şaşırmayın, aslında kıymetini bilirseniz sizi çok önemli bir sorundan kurtarmak için var bu sigorta.. Nasıl mı? Şöyle… Sizin sebep olduğunuz bir kazada zarar verdiğiniz araç veya kişilerin zararını sizin kusurunuz oranında karşılıyor. Yani sizin ödemeniz gereken yüklü tazminatları sizin yerinize ödüyor. Üstelik sadece insanlara ve araçlara verdiğin zararları karşılamakla kalmıyor, eğer hayvanlara zararınız olmuşsa onların veteriner masraflarını da sigorta karşılıyor.

Peki sigorta yaptırmazsak ne olur?

Diyelim ki yaptırmadınız. O zaman ne olacak? Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların Trafiğe çıkması yasaktır. Çıkarsa da cezası var. Peki ne tür cezadan bahsediyoruz? En önemlisi sigortası yaptırılmamış ya da süresi sona ermesine rağmen sigortası yenilenmemiş araçlar ilk çevirmede trafikten men edilir. Yani hepimizin bildiği ifadeyle bağlanır. Sigortası yaptırılıp ibra edilinceye kadar polisin çektiği otoparkta bekletilir.
Aracınız bağlantı diyelim. Gittiniz sigorta işlemlerini yaptırdınız. Aracı alıp gidebiliyor musunuz sizce? Hayır… Sigortayı yaptırdıktan sonra emniyete gidip sigorta yaptırdığınızı belgelemeniz gerekiyor. Arkasından, sigortasız araçla gezmekten bir ceza ödeyeceksiniz. Sonra da trafikten aldığınız belgeler ile otoparka gidip aracın otoparkta kaldığı her gün için park parası veresiniz. Yani parasından kaçayım diye yaptırmadığınız sigortayı yaptıracak o parayı bir güzel ödeyeceksiniz. Üstüne cezaydı, otoparktı bir o kadar daha para çıktı cebinizden, uyanıksınız ya hani.. Bir de cezaya karışmışsanız vay halinize… Kusurlu sizseniz sigortanız olmadığı için tüm masrafları siz karşılar ve tüm tazminatları siz ödemek zorunda kalırsınız.

Ayrıca diğer yazımızda zorunlu trafik sigortasının hangi riskleri kapsadığını detaylarıyla aktardık. Tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Devamını Göster

Koray Kınay

16 yıldır satınalma ve idari işler alanında çalışmakta olan Koray KINAY, sırasıyla 4 yıllık işletme ve ardından idari işler konusunda katkısı olması amacıyla 2 yıllık İSG bölümleriniokumuştur. İSG alanında yükseklisans eğitimini tamamlamış olup TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ alanında yükseklisans yapmak için başvuruda bulunmak üzere ALES’e hazırlanmaktadır. Satınalma, depo yönetimi, stok kontrolü, satınalma maliyetleri, idari işler ve idari satınalmalar, filo yönetimi, hasar yönetimi, sıfırdan işletme ve tesis kurulumu yatırımları, tesis yönetimi, tesis bakım onarımları, temizlik-güvenlik- resepsiyon-şirket şoförleri gibi idari işler ekiplerinin yönetilmesi gibi şirketin satınalma ve idari işler fonksiyonlarında deneyim sahibidir. Tam zamanlı çalıştığı şirketler dışında 3. Şirketlere özellikle idari satınalma maliyetlerinin düşürülmesi, filoların etkin yönetilmesi ve filo yönetim masraflarının düşürülmesi gibi konularda danışmanlık yapmaktadır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey