SİGORTA

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarına İndirim Geliyor

Önceki yazılarımızda Zorunlu Trafik Sigortaları hakkında bilgilendirmeler yapmış tüketicileri ilgili konularda bilgilendirmiştik. Bu yazımızda ise son dönemde hükümetten gelen trafik sigortası ile ilgili önemli açıklamalara ve gelişmelere yer vereceğiz.

Son dönemde özellikle sigortalıların zorunlu trafik sigortaları ile ilgili önemli ölçüde artan şikayetleri bulunmaktaydı. Özellikle motosiklet grubundaki zorunlu trafik sigortaları primlerinin artış oranları yıllık yüzde altmış ve yüzde yüz yirmi oranında artış göstermiş bazı otomobil sigortalarında ise bu oran üç katına çıkmıştı. Bahsettiğimiz astronomik artışlar araçlarını sigorta yaptıranlar için de ciddi artış anlamına gelmekteydi. Hatta bizler de zorunlu trafik sigortasında primlerin nasıl daha az ödenebileceği ile ilgili rehber niteliğindeki yazımızı da sizlerle paylaşmıştık. Bu bilgilere paralel olarak devlet/hükümet tarafındaki gelişmeler ise aşağıdaki gibi netleşmiş oldu.

TRAFİK SİGORTASI TEKLİFİ ALIN 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortası primlerinde düşüş eğiliminin başladığını, gelecek aylarda bunun belirgin hale geleceğini belirterek, “Biz sistemi de takip edeceğiz. Sektörü uyarıyorum, yeni düzenlemeleri fiyatlara mutlaka yansıtmaları lazım. Yansıtmazlarsa Hazine’nin bu yönde var olan yetkilerini kullanırız.” dedi.

Zorunlu trafik sigortalarına ilişkin düzenlemenin ardından primlerin makul bir düzeye gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine Şimşek, 2011’de itibaren birtakım yargı kararları nedeniyle sektörde sorunlar yaşandığını, şirketlerin zarar etmesinden dolayı primlerin yükseldiğini anımsattı.

Nisan ayının sonuna doğru Meclis’ten bir düzenleme çıkardıklarını ve sistemde öngörülebilirliği artırdıklarını belirten Şimşek, şöyle konuştu:

“Vatandaşımız haklı olarak ‘bu düzenlemeyi yaptınız hani nerede, primler düşsün’ diyor, haklılar. Sektörle de biz bu düzenlemeler öncesi epey çalıştık. Dedik ki ‘bakın biz bu düzenlemeleri yapıyoruz, öngörülebilirliği artırıyoruz. Siz bunu hızlı bir şekilde tekrar fiyatlayın, daha düşük prim olarak vatandaşımıza hizmet vermeye devam edin’. Daha bu uygulama başlayalı bir ay oldu, henüz sonuçlarını görmek için biraz erken olmakla birlikte, ben özellikle takip ediyorum, primlerde düşüş eğilimi başladı, fakat esas önümüzdeki aylarda bu çok belirgin hale gelecek.”

Prim artışının durduğunu, aşağı doğru bir eğilim başladığını ifade eden Şimşek, “Biz sistemi de takip edeceğiz. Buradan da sektörü uyarıyorum, sektör yeni düzenlemeleri fiyatlara mutlaka yansıtması lazım. Yansıtmazlarsa ne olur? Ben olacağına inanıyorum ama olmazsa Hazine’nin bu yönde var olan yetkilerini kullanırız.” dedi.

TRAFİK SİGORTASI TEKLİFİ ALIN 

Etiketler
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey