SİGORTA

Zorunlu Trafik Sigortalarında Arabulucu Dönemi

Zorunlu trafik sigortalarında son dönemde yapılan bir çok değişikliğe bir yenisi daha eklendi ve trafik sigortalarında arabulucu dönemi devreye girdi. İlgili değişiklikle amaç sigortalı ve sigortacı yani sigorta şirketi arasında oluşan uyuşmazlıkları mahkeme sürecine gitmeden kişilerin kendi aralarında çözebilmeleri. İlgili süreç hem sigortalı için çok zor mahkeme süreçlerinin başlamasına sebep oluyordu. Bu durum hem sigorta şirketi için hem de sigortalı için maddi ve manevi olarak zorlanılan durumlarla karşılaşılmasına sebebiyet veriyordu.

AA’dan edinilen bilgiye göre Hazine Müsteşarlığının “Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali̇ Sorumluluk Si̇gortası Genel Şartlarında Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Genel Şartlar Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğde belirtildiğine göre zarara uğrayan kişinin, zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde dava yoluna gitmeden önce ilgili sigortacıya yazılı başvuruda bulunması gerekecek. Yani dava sürecinin başlaması için yazılı ön başvuru olması zorunlu hale getirilmiş oldu.

TRAFİK SİGORTASI TEKLİFİ ALIN 

Sigortacının başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması halinde, hak sahibi, sigortacının merkez veya şubesinin veya sigorta sözleşmesini yapan acentenin bulunduğu yer mahkemelerinde, kazanın meydana geldiği yer mahkemesinde ya da zarar görenin ikametgahının bulunduğu mahkemede dava açabileceği gibi uyuşmazlığın çözümü için Sigorta Tahkim Komisyonu’na da başvurabilecek.

Sigortacı/Sigorta Şirketi başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde tazminat tutarında anlaşma sağlayamadığı durumda, söz konusu tutar için arabulucuya başvurabilecek. Anlaşma sağladığı tutarı ise tazminat ve giderlerin ödenmesi maddesi çerçevesinde hak sahibine ödeyecek. Hak sahibi de arabulucuya başvurabilecek.

Sigortacıya karşı dava açılmış olsa bile yine de arabulucuya başvuru yapılabilecek. Yani mahkeme süreci arabulucu müessesine başvurunun önünde engel oluşturulmuyor. Her iki süreç de aynı şekilde ilerletilebilecek.

Arabuluculuk usulünde hak sahibinin vekil ile temsil edilmesi durumunda vekalet ücretini ilgili mevzuat dahilinde sigortacı ödeyecek.

TRAFİK SİGORTASI TEKLİFİ ALIN 

Etiketler
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey