İNSAN KAYNAKLARI

Yöneticiler ve Şirket Sahipleri için Kariyer Koçluğu

Önceki yazımızda işletmeler için kariyer koçluğunun faydalarına değinmiştik. Çalışanlar için kariyer koçluğunun ne gibi faydaları olacağından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kariyer koçluğunun şirket çalışanlarının önemli parçalarından olan yöneticiler için ne gibi bir önem arz ettiğini aynı zamanda da firma sahiplerinin de kariyer koçluğu almasının ne gibi faydalar sağlayacağı gibi konulara değineceğiz.

Tüm Çalışanlar Kariyer Koçluğu Almalı mıdır?

Ne istediğini bilen, iş hayatında mutlu olan ve gitmek istediği hedefe ulaşan kişilerin Kariyer Koçluğu almasına gerek yoktur.

İş değiştirmek isteyip değiştiremeyen, iş yerinde mutsuz olan, uzun yıllardır aynı pozisyonda olan, yeni mezun ya da lise-üniversite de okuyup hangi mesleği yapmak istediğini bilemeyen, sık iş değiştiren, istediği uzmanlık alanında çalışamayan vs gibi durumlardaki kişilerin Kariyer Koçluğu alması tavsiye edilir.

Firma Sahipleri için Kariyer Koçluğunun Faydaları Nelerdir?

Her birey gibi Firma Sahiplerinin de Firmasını nereye götürmek istediği, istediği yerde olup olmadığı gibi konularda Kariyer Koçluğu alması hedeflerine ulaşmasında çok büyük faydalar sağlar.

Bu açıdan bakıldığında çalışanlarla birlikte firma sahiplerinin de koçluk alması kariyer koçluğu almış çalışanlarıyla aynı dili konuşması açısından önemli faydalar sağlayacaktır.

Yöneticiler için Kariyer Koçluğunun Önemi

Yöneticiler için Koçluk çok önemli bir araç. Yöneticiler Kariyer Koçluğu ile iş hayatlarında daha başarılı bir noktaya gelirken, Koçluk hayatlarındaki tüm sorun ve sıkıntıları daha iyi göğüslemelerini de sağlar. Kişiler pozisyonları gereği daha yukarılara çıktıkça sorumlulukları çok artmakta. Anda kalmaları ve kendi yaşamlarını unutmamaları için Koçluk çok önemli bir yolculuk. Yine kişinin bulunduğu pozisyonda daha uzun zamanlar farklı bakış açılarıyla sıkıntıların üstesinden gelebilmesi için de Koçluk günümüz koşullarında çok kullanılan bir fırsat.

Bireylerin en yüksek performanslarını varoluşlarına hizmet eden bir yolculukta ortaya koyduklarını düşünürsek Kariyer Koçluğu vaz geçilmez bir unsurdur.

Nereye gittiğini bilmeyene hiçbir rüzgar yardımcı olamaz!

Kariyer Koçluğu konusunda detaylı bilgi almak için formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Adınız Soyadınız (gerekli)

Telefon Numaranız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Bilgi Almak İstediginiz Konu (gerekli)

Mesajınız

Devamını Göster

Seçil Baydaş

20 yıldır İnsan Kaynakları alanıyla ilgilenen Seçil Baydaş, eğitimini sırasıyla Bilgisayar Programcılığı, Davranış Bilmleri ve Executive MBA alanlarında tamamlamıştır. Daha çok hizmet sektöründeki yerli ve yabancı şirketlerde İnsan Kaynakları alanlarında çalışmakla birlikte son iş yerlerinden olan PDR-HR’ın kurucu ortaklarındandır. İnsan Kaynakları Departman Kurulumu, Kobilerde İnsan Kaynakları Kaynakları Yönetimi, Seçme Yerleştirme (İşe Alım), Eğitim Yönetimi, Performans Yönetimi, Çalışan Bağlılığı, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları ve buna benzer İnsan Kaynakları fonksiyonlarında uzun yıllar deneyime sahiptir. Aynı zamanda Adler Ekolünden Profesyonel Koç olan Seçil Baydaş Kariyer Koçluğu, Öğrenci Meslek Seçim Koçlukları alanında uzmandır. İş hayatına kendi kurucusu ve sahibi olduğu Pupa Danışmanlık Şirketinde ekip arkadaşlarıyla birlikte; İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Kobilerde İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim Danışmanlığı, Orta ve Üst Düzey Kariyer Koçluğu ve Öğrenci-Mezun Meslek Seçim Koçlukları alanında hizmet vermektedirler. Seçil Baydaş ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey