SAĞLIKLI İŞLETMELER

Yoga’da Meditasyonun Önemi ve Yoga Türleri

Meditasyon; yoganın başlangıç seviyesi için bir anahtar, orta seviyesi için bir kapı ve ileri seviyesi için ilerlenecek bir yol demektir. Meditasyon yapılarak zihnin nasıl arındırılabileceği öğrenilir. Böylece daha sağlıklı bir düşünsel sakinlik yaşayarak derin bir huzura ve farkındalığa ulaşırsınız. İşte bu sırada, zihinsel olarak düşüncelerinizin merkezine ulaşırsınız. Bu ulaşım size ruhunuzdan bilincinize doğru bir aydınlanma, bir farkındalık ve hayata dair bir uyanış yaşatacak berrak bir görüş kazandırır. Meditasyon ve yoga arasındaki ilişkiyi, ilk defa gördüğünüz bir aleti kullanmadan önce kullanma kılavuzuna bakmanıza benzetebiliriz. Çünkü yoga ile ortaya çıkaracağınız bedensel limitler, düşünsel aktiviteler ve ruhsal huzur her seferinde bireyi kendi içinde farklı bir konuma ulaştıracağından öncesinde bedeni, ruhu ve zihni yakından tanımak, konsantrasyon sağlamak ve yogaya hazırlanmak gerekmektedir. Bu da meditasyon ile mümkündür.

Yoga türleri nelerdir?

Genel sanılanın aksine yoga, aslında sadece 4 ana disiplinden oluşmaktadır. Sağlıklı bir beden, dingin bir zihin ve aydınlanmış bir ruh için varılabilecek yegane nokta olan yogaya, bireyi ulaştıracak olan bu 4 farklı yol sırasıyla;

JNANA YOGA: Kısaca “Bilginin Yolu” olarak özetlenecek bu disiplin; serbest meditasyon için “doğru düşünme” ve “doğru akıl yürütme” tekniklerinden oluşur. Kişi bu yöntemler sayesinde “mutlak doğru”yu bulmak için keskin bir zihne sahip olur.

RAJA YOGA: Kısaca “Aklın Yolu” olarak özetlenecek bu disiplin; bağlılık ve bilgeliği esas alarak, zihin kontrolünü hedefler. Böylece zihin kontrol altına alındığında, bilincin çok daha üst seviyelere çıkacağına inanılır.

BHAKTİ YOGA: Kısaca “Sevginin Yolu” olarak özetlenecek bu disiplin; aşk ile bütünleşmek için nasıl ibadet edebileceğimizi ve meditasyon yapabileceğimizi öğretir. İçerik olarak kutsal ibadet, mantra, ses, şarkı ve dans çalışmalarından oluşan bu yoga türü; duygusal dengesizliklerin üzerinde kontrol geliştirerek huzur ve gönül ferahlığına kavuşturmayı amaçlar.

KARMA YOGA: Kısaca “Hizmetin Yolu” olarak özetlenecek bu disiplin; bireyin kendi çıkarları ya da arzularını göz ardı ederek, görevini en iyi şekilde icra etmeye çalışmasına odaklanmasını sağlamaktadır. Bu esnada sorumluluklarına kendini adayarak ben merkezciliğinin önüne geçen bireyin zihin enerjisinin dağılması da önlenmiş olur.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey