Finansal Okur Yazarlık

(YİÜFE) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Nedir? YİÜFE Hesaplamasına Neler Dahil Edilmez?

(YİÜFE) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi işletmelerin ve ekonomi ile iletişimde olanların düzenli olarak takip ettiği buna göre yatırım ve üretimlerini yönlendirdiği bir veri olarak değerlendirilmekte. Biz de yazımızda Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinin ne olduğu ve bu verilere hangi bilgilerin dahil edildiği ve neden takip edilmesi gerektiği ile ilgili bilgileri paylaşıyoruz.

YİÜFE Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Nedir?

Yurtiçi üretici fiyat endeksi belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretim yapılan ve yurt içinde satışa konu olan ürünlerin üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişimlerini ölçen fiyat endeksidir.

YİÜFE’ne Hangi Veriler Dahil Edilir?

Bu endeks üretici fiyatları üzerinde Hesaplanmakta ve yurtdışına satılan mallar bu hesaplamaya dahil edilmemektedir. Yurtiçi üretici fiyat endeksindeki artış, eğer tüketici fiyatları endeksindeki artıştan fazlaysa o zaman üretici maliyetlerine gelen artışları kendi fiyatlarını yansıtarak malı perakendeci satabiliyor buna karşılık perakendeci bu artışları tüketicilere yansıtamıyor demektir bu kopukluğun nedeni talep koşullarında aranmalıdır.

Neden YİÜFE Takip Edilmeli?

YİÜFE’si TUİK tarafından düzenli olarak açıklanmakta bir çok işletme ve mal alım satım işleri gibi tüm süreçlerde fiyatların belirlenmesinde önemli etki sağlamaktadır. Bu sebeple YİÜFE işletmelerin ve iş hayatında olan herkesin yakından takip etmesi gereken bir değer olarak görülmektedir.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey