ŞİRKET SEYAHAT REHBERİ

Yeşil Pasaport Nedir? Kimler Yeşil Pasaport Sahibi Olabilir?

Özellikle son dönemde ihracatçılara özel olarak yayınlanan teşvik paketi ile birlikte yeşil pasaportun ne olduğu ve ne gibi özelliklere sahip olduğu gibi konular konuşulur oldu. Bu soruların arkasında asıl merak edilen konu ise iş adamlarına sağlanacak yeşil pasaport ile iş adamları ne gibi haklardan faydalanacak yurt dışına yaptıkları seyahatlerde ne gibi ayrıcalıklara sahip olacaklar.

Önceki yazımızda iş adamının yeşil pasaporta sahip olabilmesi için yapması gereken şartları anlatmıştık. Bu yazımızda ise yeşil pasaport nedir? Yeşil pasaporta sahip bir kişi ne gibi avantaj ve haklara sahip olduklarını anlatmaya çalışacağız.

Yeşil Pasaport Tanımı ve Yeşil Pasaport Alabilecek Kişiler

Başka ülkelere yapılacak seyahatlere özel vizesiz seyahat yapabilme özelliği sağlamaktadır.

Yeşil Pasaport Eski TBMM üyeleri ile eski bakanlar, 1. 2.3. dereceye sahip ve aktif çalışan devlet memurları, aynı zamanda 1. 2. 3. Derece memur olup memuriyetlerinden emekli olan aynı zamanda istifa eden memurlara, 1. 2. 3. Derece memurlara denk gelen sözleşmeli çalışanlar aynı zamanda şehit olan kişilerin birinci derece yakınlarına (şehidin eşi ve çocukları) , devlet sporcusu ünvanı kazanmış sporcular ve yakınlarına özel olarak verilen pasaport türüdür.

Son açıklanan reform paketi ile 2 aylık yeşil pasaporta sahip olabilecek ihracatçı iş adamlarını da yine yeşil pasaport hakkında sahip grup içerisinde sayılabilecektir.

Yukarıda sayılan tüm hallerin resmi belgeler ile ispatlanması sonucu ibraz edilmesi gerekmekte. Yine eklenmesi gereken bir diğer bilgi ise yeşil pasaporta sahip kişilerin çocuklarının 18 yaşına kadar olan yakınları (çocukları) bu haklardan faydalanabilmektedir.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey