İNSAN KAYNAKLARIKOSGEB DESTEK TEŞVİK

Yeni Üniversite Mezunlarını İşe Alanlara Müjde! Maaşın Yarısı Devletten

Uzun süredir Devlet Yetkilileri işletmelerin yüklerini hafifletebilmek adına kredi teşvikleri, vergi indirimleri, ihracatcıya kolaylıklar gibi bir çok konuda teşvik ve destekler açıkladılar. Son dönemde ise özellikle istihdama yönelik önemli teşvikler de sırasıyla açıklanmaya başlandı.

Özellikle ülkedeki işsizlik rakamlarının düşürülmesi de Devlet Yetkililerinin önemli stratejilerinden birisi olma yolunda ilerliyor. Bu nokta da önemli teşvikler de son dönemde açıklanmaya başlandığı dikkatlerden kaçmadığı gibi işsizliğin önüne geçmede en önemli konulardan biri de yeni mezunların istihdamının sağlanması gerekliliğinin de yetkililer farkına varmış durumda. Özellikle yeni mezunların okul sonrasında iş bulup bulamayacakları her zaman akıllarında soru işaretleri yaratmış, bu durum da yeni mezunların hayata daha negatif başlamalarına sebebiyet vermiştir. Durumun bilincinde olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı özellikle yeni mezunların istihdamını kolaylaştırmak adına işletmelere bazı teşvikler verilmesi konusunda çalışmalarını başlatmış.

Müezzinoğlu İşsizlikle İlgili Yapmış Olduğu Açıklamasında İşsizlik Rakamlarına Değindi

“Bugünkü rakamlara baktığımızda işsizlik oranında yine artış var. Oran yüzde 11,8 oldu. Bunu en kısa zamanda bizim yüzde 10’ların altına indirememiş olmamız, hep birlikte bizim eksiğimiz veya kendimizi güvene almak düşüncemiz olur. Ülkenin dinamiklerini çok daha güçlü hale getiremezsek kendimizi de güvene almış olamayız. O nedenle çok daha güçlü dinamikler için daha cesur, daha özgüvenli adımlar atmalıyız. TOBB Başkanımızın dediği gibi ‘Bu millete inan ve güvenen mutlaka kazanır.’ Bakın siyasette de millete inan hep kazandı, kazanmaya da devam ediyor ama millete inanmayan veya milletten korkan kaybediyor, kaybetmeye de devam ediyor. Bu millete daha çok güvenmek ve daha güçlü adımları atmak hem milli ve yerlidir hem de şehitlere borcumuzdur.”

Üniversite mezunu gençlerin yaklaşık yüzde 30’unun iş aramadığına dikkati çeken Müezzinoğlu, “Bu grupla ilgili çalışma yapılması talimatını verdim. Neden istihdama girmek istemiyorlar, bunu araştıralım istedim. Bu gençler, bu milletin okulunda okudular ve bu milletin yarınlarına katkı sunabilecek birikim ve yaştalar. Onlardan istifade etmek bizim görevimiz. Bu davranışın sebebini bulup, gerekirse buna göre farklı projeler üretmeliyiz. Daha özgür, daha girişimci ve daha esnek projeler üretmeliyiz.” dedi.

Yeni Üniversite Mezunlarını İstihdam Eden İşletmelere İstihdam Ettikleri Çalışanların Maaşlarının Yarısını Bir Yıl Boyunca Devlet Karşılayacak

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu işsizlikle mücadelede işverenlerin artı istihdamının büyük öneme sahip olduğunu ifade ederek, özellikle üniversiteden yeni mezun olanların istihdam edilmesi halinde bir yıl boyunca bu çalışanların ücretinin yüzde 50’sini destekleyeceklerini vurguladı.

Kaynak:AA

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey