POS CİHAZLARI

Yeni Nesil Yazarkasa Pos Cihazına Geçiş Tarihi Değişti

Önceki yazılarımızda yeni nesil Yazarkasa POS geçiş zorunluluğu ve işletmelerin yeni nesil yazakasa pos’a geçmesi gereken tarihlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise yeni açıklanan tebliğ ile birlikte Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından resmi gazetede Yayınlanması ile birlikte  yürürlüğe giren yazarkasa POS Tebliğininin işletme sahiplerine ne gibi yükümlülükler getirdiği yine işletmelerin yazarkasa pos’larını ne zaman değiştirecekleri konusunda detayları açıklamaya çalışacağız.

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

21 Aralık 2017 Perşembe günü resmi gazetede yayınlanan tebliğe göre Vergi Usul Kanunu genel tebliğinde değişiklik yapılmasına dair açıklama altında yer alan yeni nesil yazar kasa pos cihazına geçişle ilgili yeni düzenleme hayata geçirildi.

Tebliğe göre  “15 06 2013 tarihli ve 28678 sayılı resmi gazetede yayınlanan Vergi Usul Kanunu genel tebliği yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetinin başlama tarihleri başlıklı bölümünün 2. paragrafının c d ve e bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir” başlığı  adı altında yayınlanmış.

Mali Hafızanın Dolmasıyla Birlikte 30 Gün İçinde Değişim

Yine ilgili başlığın detaylarına girdiğimizde “3100 sayılı kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine tabi mevcut eski nesil ödeme kaydedici cihazların maliye hafızalarını veya mali hafıza değişimini gerektiren durumun oluştuğu tarihten itibaren 30 gün içinde (Kalkınma öncelikli yörelerde 60 gün içinde) başlayacak olup dileyen mükellefler bu tarihten önce Bakanlıkça onaylanmış yeni nesil ödeme kaydedici cihazları alarak kullanılabileceklerdir.”  şeklinde açıklama yapılmış.

Yapılan açıklamayı incelediğimizde ödeme kaydedici cihazlar alakalı geçiş zorunluluğu ile ilgili verilen tarih değiştirilmiş olarak görünüyor ve meali Hafızanın dolmasından sonra 30 gün içerisinde değiştirilmesi hükmü getirilmiş dolayısıyla daha önceden belirtilen tarihler bu tebliğ ile değişmiş oluyor.

Eski Yazarkasa POS’lar Hurdaya Ayrılıyor

Yine ilgili tebliğin D bendine baktığımızda özellikle mükelleflerin mali hafızası dolması veya mavi hafızasını değişmesi gereken durumların ortaya çıkması ya da cihazda herhangi bir sebepten dolayı bir değişim ihtiyacı ortaya çıkarsa bu değişimin yeni nesil yazarkasa pos ile yapılması gerekiyor.

İlgili maddede belirtilen durumlara baktığımızda ise özellikle mali hafızanın değişimini gerektiren bir halin ortaya çıkması halinde bu cihazlara yeni mali hafızanın takılmayacak duruma gelmesi durumunda cihaz, bakanlıkça yayınlanan genel tebliğlerde belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde  hurdaya ayrılması gerektiği açıkça belirtiliyor.  Hurdaya ayrılan cihaz sonrasında mükellefler yeni nesil yazar kasa POS cihazı alarak yükümlülüklerini yerine getirecekleri belirtiliyor.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey