BAŞARI HİKAYELERİPOS CİHAZLARI

Yazarkasanın İcadı

Yazılarımızda da sık sık bahsettiğimiz yazarkasanın bu sefer de bulunuş hikayesine değineceğiz. Yazarkasa, icadında da anlatıldığı üzere bir seyahat esnasında makine dişlilerinin çalışma prensibinden esinlenerek bulunmuş. Bu özelliğiyle yazarkasa düzenli işleyen ve yine düzenli raporlama yapan önemli bir cihaz olarak iş hayatında kullanılmaya devam ediliyor.

Yazarkasayı bir bar sahibi geminin makine dairesinde aldığı ilhamla bulmuş

Yazarkasayı 1879’da Amerikalı bar sahibi olan James Ritty buldu. Ritty’nin işlettiği bar çevresinde çok popülerdi barı iyi iş yapıyordu aslında bu yanıyla işler istediği gibi gidiyordu. Gel gör ki bar tüm popülerliğine rağmen bir türlü beklediği kar oranını bir türlü yakalayamıyordu.

Barmenlerin Bahşişleri Alması

Ritty tüm hesaplamalarına ve çıkar yol bulma çabalarına karşın sonuca ulaşamıyordu. Sadece netleşmeyen bir alan kalmıştı o da barmenlerin topladığı parar ve bahşişler. Son olarak Ritty barmenlerin haksız şekilde barın paralarını aldığından şüpheleniyordu.

Nakit Para Açık Kutularda Saklanıyordu

1800’lerde ticati hayatta iş yapan kişiler nakit paralarını açık kutularda saklandığı ve bahşişler hesap defterine barmenler tarafından kaydedildiği için bu hiç de zor değildi. Bu duruma canı sıkılan Ritty 1878’de rahatlamak için bir Avrupa seyahatine çıktı.

Yolculuk ettiği geminin makine dairesine meraktan indiğinde pervanenin devir sayısını ölçen bir makine gördü ve bunu muhasebe kayıtlarında kullanabileceğini düşündü. Hatta bu fikir onu öylesine heyecanlandırdı ki tatilini yarıda bırakıp eve döndü ve yazar kasayı tasarlamaya koyuldu.

Aldatılmayan Makine

Sonunda çalışanların satış miktarı yazdığı makine  gün sonunda satış rakamını veriyordu. Rittynin  aldatılanmayan makine dediği bu icadın hayati bir özelliği de her satış yapıldığında bir zil sesi ile müdürü uyarmasıydı.

Ritty  bir sonraki yıl aldatılmayan makinenin patentini alıp üretime başladı. Kısa bir süre sonra iş adamı John Peterson, Ritty’nin şirketinin çoğunluk hissesini satın aldı. Peterson bu sırada  gözden kaçırdığı çok önemli bir detay vardı gözden kaçan bu önemli detay ise şirketin bu sırada zarar ettiğiydi.

Tüm bunlara rağmen Peterson yazar kasanın iş yapacağına dair inancı öteden beri vardı. Peterson söylediğinde haklı çıkmış 1922’de öldüğünde milyarder olarak bu hayattan göçmüştü.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey