POS CİHAZLARI

Yazarkasa POS Temassız Ödeme İşlemine Dair Tüm Bilgiler

Yazarkasa POS’lar son teknolojik gelişmelerden sonra temassız ödeme özelliği ile işletmeler tarafından kullanılmaya başlandı. Temassız ödeme özelliği ödeme işleminin hızlı ve güvenli yapılmasını sağladığı gibi aynı zamanda hem müşteri tarafına hem de işletme tarafına  önemli avantajlar sağlayabilir bir hale geldi. Bu yazımızda da özellikle yazar kasa POS cihazı kullanımlarında temassız alışveriş yapma ile alakalı genel bilgilendirme paylaşmak istedik.

Yazar Kasa POS  Cihazında En Fazla Kaç TL’lik Alışveriş Yapılmaktadır?

Yazarkasa POS kullanımının artması ile birlikte yeni teknolojik gelişmelerle ürünün daha kolay kullanılabilir hale geldiğini söyleyebiliriz.  bu kolaylıklar özellikle müşterilere Güvenlik ve kart sahteciliği konularında da avantajlar sağlıyor.  Bu açıdan bakıldığında yazarkasa POS kullanımlarında temassız alışveriş yapılması halinde belli limitler devreye giriyor.  yazarkasa POS Lara uygulanan harcama limiti aylık olarak  alışverişlere kart başına 50 TL ile sınırlandırılmış durumda.  50 TL ve altındaki işlemler için şifreye ihtiyaç duymadan rahatlıkla alışveriş yapılabilmekte.

Buradaki amaç kartının çalınması ihtimaline karşılık harcanabilecek maksimum tutarı belirlemek.  Böylece kartının çalınması veya farklı şekilde kullanılması yani kart sahibinin haberi olmadan kartın kullanılması halinde dahi temassız işlemlerde en fazla 50 tl lik kullanım gerçekleştirilebiliyor.

Alışveriş tutarı 50 TL nin üstünde ise temassız kart kullanılabilir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 50 TL altı işlemlerde şifreye ihtiyaç duymaksızın  alışveriş yapılabilmekte.  her alışveriş tutarı 50 TL üstünde ise yine kart  temassız olarak cihaza yaklaştırılır Yalnız bu sefer işlem 50 TL’nin üstünde olduğu için kart şifresi girilmesi zorunludur. Kart şifresi kart sahibi tarafından girdikten sonra işlem kolaylıkla sonlandırılabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de şifre 3 defa yanlış girilirse POS cihazı çipli işlem yapılmasını talep edecektir.

Yazarkasa POS ta Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle  yapılmış olan satış miktarı  cihaza satış tutarı olarak girilir. Ardından giriş tuşuna basılır. ( bazı yazarkasa POS larda ok olarak da gösterilebilir)
 • Ardından ilgili kısım tuşuna basılır kredi kartı seçeneği seçilir müşterinin kredi kartı ekrana  dokundurulur.
 • Kart  ekrana temas ettikten sonra pos cihazında ses olarak veya pos cihazının ekranında işlemin onaylandığına dair ibare görülür.
 • Daha sonra müşterinin limit işlemleri yeterli ise satış işlemi gerçekleştirilir.
 • Onay ibaresi görülmesi demek alışveriş işleminin başarılı sonuçlandığını gösteriyor demektir.
 • Ardından cihaz  slip basma işlemini gerçekleştirecektir müşteri slibi için tekrar ok tuşuna basarak 2. slibi çıktı olarak  işlemi yapan yetkili alabilecektir.

Burada önemli hatırlatmalardan bir tanesi de işletmeler slip basma işlemini belirli bir tutara kadar iptal Etme hakkına sahipler bunun için işletmeler pos cihazına aldıkları bankalara veya anlaşmalı oldukları bankalara başvurabilirler.  başvurdukları anda bankalarına belirli bir miktar altındaki işlemler için silip basılmaması talimatı verebilirler.

Temassız İşlem Pos Üzerinden Nasıl İptal Edilir?

 • Temassız  Pos üzerinden yapılan yapılan bir işlemin iptal edilmesi için aşağıdaki adımlar  izlenebilir:
 • Pos üzerinden menü işlemleri  tuşuna basılır
 • Ardından iptal seçeneği seçilerek pos üzerinden sıra numarası girilir.
 • İptal işlemi gerçekleştirilmek istenen kredi kartı yine temassız olarak pos cihazına okutulur ve sıra no seçilir.
 • Aynı zamanda bu işlemi kartı manyetik alanı kullanarak da gerçekleştirebilir.  Bunun için de kartı manyetik olarak okutmak yeterli olacaktır.
 • İkinci alternatif olarak kart temassız çipli ya da manyetik olarak okuduktan sonra Işlemlerden işlem sıra no seçilir.
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey