POS CİHAZLARI

Yazarkasa Geçiş Zorunluluğu 2018 Yılına Uzatıldı

Önceki yazılarımızda yazarkasa pos geçiş zorunluğunun uzatıldığına dair bilgilendirmeler yapmış ve hangi satış cirosuna sahip işletmeler hangi tarihlerde yeni nesil ödeme kaydedici cihaz’a geçiş yapacağından bahsetmiştik.

Özellikle 150 bin TL altında ciro yapan işletmelerin yazarkasa pos geçiş zorunluluğu ile ilgili bir süre uzatımı söz konusu oldu, yani hükümet tarafında bu yönde bir açıklama yapıldı ve süre uzatımı özellikle küçük işletme ve kobiler tarafında henüz net olarak sağlanamadığı için ekstra süre tanımlaması hayata geçirilmiş oldu.

2014 Satışları 150.000 TL’den az olanlar için süre uzatımı

AA’dan Muhabir Hüseyin Karatepe’nin yaptığı habere göre

Maliye Bakanlığının Vergi̇ Usul Kanunu Genel Tebli̇ği̇’nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Tebli̇ği, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanun ve ilgili mevzuatına göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olanlar ile yol kenarı otopark hizmeti verenlerin haricindeki mükelleflerin 2014 satışları veya gayri safi iş hasılatı 150 bin liradan az olanlar için yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti süresi, 1 Ocak 2017’den 1 Ocak 2018’e uzatıldı.

2014 yılı satış rakamları dikkate alınarak 150.000 TL’den daha fazla ciro ve satış yapanlar için geçiş süresi ise şu şekildeydi.

Satış ve iş yeri hasılatı 1 milyon TL’yi aşan işletmeler için yazarkasa pos’a geçiş zamanı: 01.04.2016 yılı

Satış ve iş yeri hasılatı 500 bin TL ile 1 milyon TL arasında olan işletmeler için yazarkasa pos’a geçiş son günü: 01.07.2016

Satış ve iş yeri hasılatı 150 bin TL ile 500 bin TL arasında olan işletmeler için yazarkasa pos’a geçiş son günü: 01.10.2016

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey