VERGİ

Yatırımcılara Kurumlar Vergisi İndirimi Geliyor

Son dönemde özellikle Başbakan ve Hükümet yetkilileri tarafından açıklanan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi. Yeni açıklanan destek paketi ile şirketlerin yapmış olduğu yatırımlardan elde edecekleri gelirlerden oluşan kurumlar Vergisi’ne özel indirim yapılacağı açıklandı.

Gelişmelerin detayları ise şu şekilde; yatırım yapan işletmelerin elde ettikleri yatırımdan dolayı elde ettikleri gelir Kurumlar Vergisi indirimli olarak uygulanacak indirimli vergi oranı uygulamasından gelir vergisi mükellefleri de yararlanabiliyor.

Kurumlar Vergisi Genel Tebliği

İlgili değişiklik ise maliye Bakanlığının Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde değişiklik yapılmasına dair Tebliği resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Genel bilgilendirme ise bu tebliği içinde yer almakta. Biz de yazımızda bu Tebliğin neler olduğunu kurumları bu Tebliği de yer alan indirimlerin hangi detayları içerdiğini bilgileri paylaşıyor olacağız

İlgili çalışmalarda belirtildiğine göre sermaye taahhüdünün yerine getirilmesinde kullanmak amacıyla önce ortaklar tarafından sermaye avansı olarak şirketin banka hesabına yatırılan tutarların belli gereklilikleri taşıması şartı ile indirim uygulanmasında dikkate alınması mümkün olacak.

Sermaye Avansına Dikkat

Şirketin banka hesabına yatırıldığı tarih içinde bulunduğu hesap dönemine sermaye arttırımına konu olan edilmeyen sermaye avansı niteliğinde tutarlı ise indirim uygulamasını dikkate alınmayacağı bildirildi.

İlgili bilgilendirmeler dikkate alındığında yatırımcılar için özel bir indirim sağlanmış böylece açıklanan önemli teşvikler belirlenen sistematik içinde hayata geçirilmeye başlanmış oldu.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey