Finansal Okur Yazarlık

Yapısal Reform Nedir? Yapısal Reformlar Nasıl Yapılır?

Yapısal Reformlar ülke sosyal hayatına etki ettiği kadar ülke ekonomisine dolayısıyla da ticaret hayatına etkileri bulunmaktadır. Ticaret hayatı deyince de akla ilk gelen küçük işletmler ve esnaflar olmaktadır. Bu noktada yapısal reformlar düzenli şekilde yapılması halinde kobilerin önündeki engeller kalkmakta ve büyümenin önü açılmaktadır. Bu yazımızda da özellikle yapısal reformun ne olduğu konusunda bilgilendirme yaptık.

Yapısal Reform Nedir? Yapısal Reformlar Nasıl Yapılır?

Bugün hangi ekonomik konuyu tartışmaya başlasak sonu mutlaka yapısal reformlara bağlanıyor. Bir kişi görüşüne göre ülke bütçesi iyi gidiyor dese doğru ama yapısal reformlarla desteklenmediği takdirde sürdürülebilir değil şeklinde görüş beyan edilebiliyor. Ya da bir görüşe göre büyüme düşecek görüşü ortaya atılsa çünkü yapısal reformları yapmadık cari açık düşerse büyümede ister istemez düşüyor diyoruz.

Yapısal Reform Ne Demektir?

Herkesin bildiği tam olarak tanımlayamasada saygı duyduğu sihirli bir deyim olarak dikkat çeken kelimeye yapısal reform olarak anılmaktadır. Yapısal reform bir sistemin daha verimli çalışması ve şoklara daha dayanıklı hale getirilebilmesi için o sistemin yeniden yapılandırılması olarak tanımlanabilir.

Yapısal Reformlar Nasıl Yapılır?

Bunun içinde başlıca ekonomik reformlar büyümenin ithalata dayalı yapı’dan kurtarılması, bütçe gelirlerinin konjonktürel etkilerden arındırılması, sosyal güvenlik ve sağlık reformunun yapılması, enerji faturalarının azaltılması için gerekli tasarruf önlemlerinin alınması ve sektörel reformlar gibi reformlar örnek verilebilir.

Bu noktada bankacılık sektöründen reel sektöre kadar bir dizi düzenleme yapılması gerekiyor. Buradaki temel amaç yukarıda saydığımız tüm sistemin daha düzenli çalışması ve bu ülkenin vatandaşlarına daha iyi yaşam şartları sunulması için ekonominin düzgün işleyen bir yapıya bir büründürülmesi hedeflenmektedir.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey