SİGORTA

Yabancı Uyruklu Sağlık Sigortası Nedir? Nasıl Çalışır?

Önceki yazılarımızda yabancı uyruklu sağlık sigortası yaptırırken nelere dikkat edilmeli? Yabancı sağlık sigortası bekleme süreleri nelerdir? Gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık. Bu yazımızda ise yabancı sağlık sigortası nedir? Sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

 

  • Yabancı uyruklu sağlık sigortası ikamet ve oturum izni almak isteyen kişiler 11.04.2014 tarihinde çıkan yasayla birlikte yabancı uyruklu sağlık sigortaları yaptırma zorunluluğu getirilmiştir.
  • Sağlık sigortasını yaptırırken oturma izin süresinin önemi yoktur oturma izin süresi ne olursa olsun 1 yıl süreli sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu getirilmiştir. Oturma izni alınmayacak seyahat ve turistik amaçlı bir gezi yapma söz konusu ise bu durumda seyahat sigortası yaptırmak yeterli olacak yıllık sağlık sigortası yaptırmaya gerek kalmayacaktır.
  • Yabancı uyruklu sağlık sigortaları özel sağlık sigorta şirketlerinin belirlemiş olduğu genel ve özel şartlar çerçevesinde hastalık, kaza gibi yatarak tedavileri aynı zamanda ayakta doktor muayenelerini, röntgen, mr ve küçük müdaheleleri poliçe limitleri ve kapsamı dahilinde karşılamaktadır. Yabancı uyruklu sigortalarda Doğum ve Gebelik teminatları sigorta poliçesi teminat dışında kalmaktadır. Yani karşılanmamaktadır.
  • Yabancı uyrukluların çalışma iznine başvuruları ve çalışma izinleri için emniyet müdürlüğüne gidildiğinde sağlık sigortası belgesi talep edilecektir. Yabancı uyruklu sağlık sigortası yaptırılmamış olan kişilere çalışma izni verilmeyecektir.

yabanci-uyruklu-saglik-sigortasi-nedir

  • Çocuklara özel bir poliçe yapılması durumunda sigorta 18 yaşından büyük bir sigorta ettirenin olması halinde 18 yaşından küçük kişiler ek primle sigorta yaptırılabilir (sigorta şirketinden sigorta şirketine göre farklılık gösterebilir). 18 yaşından küçükler için tek başına özel sağlık sigortası yaptırmak mümkün değildir.
  • Kimler Yabancı Sağlık Sigortası Yaptırmak Zorunda Değildir? Sorusuna cevap vermek gerekirse de eşi Türk olup aynı zamanda resmi evli olan eşi Sosyal Güvenlik Kurumunda olan yabancılar yabancı sağlık sigortası yaptırmak zorunda değillerdir.

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN BAŞVURU

Etiketler
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey