POS CİHAZLARI

Yabancı Kredi Kartı Kullanan Müşteriler için POS Kullanımı

Özellikle yurtdışından gelen kişilere ürün ve hizmet satan işletmeler için önemli uygulamalardan bir tanesi de yurtdışı harcamaları için kullanılan Pos işlemleridir. Özellikle yabancı kredi kartı kullanan kişiler bazı durumlarda ülkede nakit olarak alışveriş yapmak durumunda kalmaktadırlar, bunun sebebi de özellikle kredi kartlarını kullanabilecekleri bir pos cihazı bulamamalarından kaynaklanır.

Özellikle de DCC (Dinamik Kur Dönüşümü/Dynamic Currency Conversion) Pos olarak geçer. Bu özel POS cihazı sayesinde işletmeler yurt dışından gelen misafirlerini/müşterilerini pos cihazlarını kullanarak ürün ve hizmetlerini satabilmektedirler.

Bu durum işletmelere önemli avantajlar sağlamaktadır örneğin; pos kullanımı rahatlıkla yapan yabancı kart kullanıcısı daha fazla alışveriş yapabilecektir. Bu yazımızda da özellikle yurtdışından gelen ve yabancı kredi kartı kullanan kişilere özel hangi çözümler bulunabilir ne gibi faydalar sağlanabilir bu konuya değineceğiz.

DCC (Dinamik Kur Dönüşümü/Dynamic Currency Conversion) Nedir?

DCC Pos özellikle yurtdışından gelen yurtiçinde kredi kartı kullanılarak ve özellikle POS cihazı kullanarak alışveriş yapmak isteyen kişilere kendi para birimi üzerinden alışveriş yapma imkanı sağlayan POS cihazı sistemidir. Bu sistem aynı zamanda müşteriye kredi kartında pos cihazına taktığında ve bir satın alma yaptığınızda almış olduğu ürünü kendi ülke para cinsinden ne kadar olduğunu gösteren bir sistemdir yani işlemi yaparken POS cihazı üzerinde Yani POS cihazı ekranında aldığı ürün bedelini kendi para cinsinden rahatlıkla görebilmektedir.

Yurtdışı Kredi Kartı Kullananlar Hangi Para Cinsinden İşlem Gerçekleştirebilirler?

Yurtdışı POS cihazı özellikle: Amerikan Doları, Euro, Pound, Japon yeni, Rus Rublesi, Avustralya doları, Kanada doları, Danimarka kronu, Norveç Kronu, Suudi Arabistan riyali, İsveç frangı, gibi para birimlerinde geçerli olarak kullanılmaktadır. Yani bu ülkelerden gelenler pos cihazıyla kendi ülkeye para birimlerini görerek işlem yapabilmektedirler.

Yurtdışı Kredi Kartı Kullananlar için Pos Sistemi Nasıl Çalışır?

Diyelim ki bir müşteri ürün satın alması yaptı ve bu euro cinsinden bir satın almaydı. Firma da TL olarak pos cihazına bir satın alma girdiğinde müşteri otomatik olarak işlemin Euro’ya çevrilmiş haline ekranda görebilir ve buna göre satın almasını yapabilir. Bu şekilde de pos cihazını kullanabilir. Ayrıca burada önemli olan noktalardan bir tanesi de işlem yapılan satın almanın ilgili para cinsinin sisteme dahil olmasıdır.

Yurtdışı Kredi Kartı Kullananların Pos Sistemini Kullanmasının Faydaları Nelerdir?

En önemli faydalarından bir tanesi de yurtdışı müşteriniz rahatlıkla ve sorunsuz bir şekilde pos cihazını kullanabilir. Müşterinin nakitinin yetmediği durumlarda POS cihazı Yani kredi kartını kullanarak daha fazla ürün hizmet satın alacağı için öncelikli olarak işletmenin karlılığının gelişmesinde fayda sağlar.

Yurtdışı müşterisi pos cihazında kullandığında sistem otomatik bu ülkenin parasında çevirdiğinden dolayı ekstrede ne kadar bir para göreceğini net bir şekilde incelemiş olur. Böylece oluşabilecek muhtemel sorunlar yani ekstre itirazlarının da önüne geçilmiş olur.

Bankalara göre farklılık göstermekle birlikte yapılan işlemin komisyonu kart sahibinin ekstresine yansır, üye işyeri tutarın tamamını ertesi gün hesabında alabilmektedir.

Bu uygulama ile birlikte müşteri memnuniyetini önemli ölçüde arttırmak mümkündür. Çünkü müşteri ister kredi kartıyla isterse nakit olarak ödemeyi yapabilme özgürlüğüne sahip olur.

Yine bankadan bankaya farklılık göstermekle birlikte ekstra bir hacim kazandırdığınız için bankalardan ekstra bonus ve gelirler elde edebilirsiniz

Yurtdışı Kredi Kartı Pos İşlemlerini Kimler Kullanmalı?

Sistemin yapısından da anlaşılacağı üzere özellikle yurtdışı vatandaşlarına ürün hizmet satan işyerleri için oldukça uygun bir sistemidir. Sistemi kullanması gereken firmalara örnek vermek gerekirse yurtdışı kiralama şirketleri, tekstil firmaları, oteller restaurantlar, kuyumcular, hediyelik eşya satan firmalar, halı kilim satan firmalar da gösterilebilir, elektronik eşya satan firmalar gibi özellikle Yurtdışından gelen vatandaşlara ürün hizmet satan markalar için oldukça faydalı bir sistemdir.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir Yorum

  1. Biz kapalıcarsıda kuyumculuk yapıyoruz libyadan gelen insanların debit ve kredi kartlarını hıc bi banka pos cıhaxından cekim yapamıyoruz yaklasık 3 aydır bunu nasıl çözebiliriz teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey