KOBI REKLAM PAZARLAMA

Video Native Reklamcılıkta Nasıl Başarılı Olunur?

Önceki yazımızda video native reklamcılığın tanımını yapmış ve özelliklerine değinmiştik. Bu yazımızda ise Video native reklamcılıkta nasıl başarılı olunur başarı nasıl sağlanır konusunda bilgi vereceğiz. Video Native reklam örnekleri için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Videonun bir farklılık yaratması gerekir: Yani videonun izleyiciyi heyecanlandırması, eğlendirmesi veya bir bilgi vermesi gerekir. İlgili duyguların karşı tarafa iletilmesiyle ziyaretçilerin video izleme süresinin arttırılması mümkün olacaktır.

Örneğin gençlere ulaşacak bir marka özellikle eğlendirici videolara eğilmesi, dikkat çekici özellikli videolar üretmesi mevcut videonun izlenmesini arttıracak ve videonun etkisinin önemli ölçüde artmasını sağlayacaktır. Böylece videonun sonuna kadar izlenmesi böylece markanın mesajını rahatlıkla vermesini sağlayacaktır.

Video eğlenceli olsun veya bilgilendirici olsun marka bütçesinin el verdiğince tanınmış/meşhur kişileri kullanmak faydalı olacaktır. Bu şekilde yapılan veya üretilen videolar izlenmeyi arttıracak özelliğe sahip olacaktır.

Videolarda marka vurgusunun çok yoğun yapılmaması yine videonun izlenme oranını arttıracak özelliklerdendir. Bilindiği gibi hiçbir kullanıcı yoğun şekilde reklama maruz kalmak istemez bu sebeple videoda çok abartmadan kullanıcının da dikkatini çekecek şekilde marka vurguları yapılabilir.

Videolar yine ilgi çekecek şekilde üretilebilirse veya ilgili hedef kitlenin ilgisini çekebilecek şekilde üretilebilirse sosyal medyada yayılması imkanı da olacaktır. Bu sebeple videoyu üretirken sosyal medyada da yayılmasını sağlayacak şekilde üretilmesi fayda sağlayacaktır.

Yine videonun ilgili hedef kitleye ulaşması için hedef kitlenizin de yoğunlukla girdiği sitelerde videoların yayılması fayda sağlayacaktır. Bunun için ilgili sitelerle iletişime geçerek videonuzu tüm hedef kitleye yayabilirsiniz. Esasen burada bir viral etkiden bahsetmek mümkündür.

Üretilen videoların süresi de önemlidir. Özellikle bilgilendirici videolar eğlenceli videolara göre nispeten daha az izleneceğinden videoların süresi kısa olmalı (ortalama 2-3 dk) ve marka mesajını bu süre içerisinde karşı tarafa iletmeye çalışmalıdır.

Genç hedef kitleye ulaşmak isteyen markalar videolarını üretirken mümkünse genç kitlelerin dikkatini çekecek videolar üretmeli burada bilgilendirici videoların aksine video süresinin uzun olması fayda sağlayacaktır. Eğlenceli videolar hedef kitlenin izlemesi açısından sıkıcı bulunmayacağından marka mesajlarını aralarda rahatlıkla karşı tarafa iletebilecektir. Videoların konusuna göre süresi 10-20 dakikaya kadar uzayabilir.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey