KOBI REKLAM PAZARLAMA

Video Native (Doğal) Reklam

Önceki yazılarımızda native reklamcılığı tanımlamış ve native reklamcılık örneklerine değinmiştik. Bu yazımızda ise videoları kullanarak native reklamcılık nasıl yapılır? Video native reklamcılıkta nasıl başarı sağlanır gibi konulara değineceğiz.

Video Native Reklamcılık Nedir?

Esasen geçmişte de yoğun olarak kullanılan video içerik ile reklamın entegre edilmesine video native reklamcılık denilmektedir. Yine siteler arası farklılık gösterse de bu sponsorlu video, Advertorial video veya ilan video gibi isimler de verilmektedir. Bu anlamda video native reklamcılıkta tam bir tanımdan bahsetmemiz şimdilik mümkün görünmüyor.

Video Native Reklamların Özellikleri Nelerdir?

  • Video Native reklamcılıkta temel yapı üretilen videonun bir içerik yani bilgilendirici video olması ve kullanıcının da farketmeyeceği şekilde veya kullanıcının rahatsız olmayacağı şekilde videonun içerisine marka reklamları yerleştirilmesi olarak özetlenebilir.
  • Günümüzde yapılan en önemli hatalardan bazıları da videolarda yoğun olarak markanın vurgulanmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere bu tarz video doğal reklamcılık içeriklerinde yoğun şekilde marka reklamına yer verilmemesi gerekmektedir.
  • Video native reklamlar özellik itibariyle site ile bir bütün halinde hareket etmelidirler,  yani sitenin bir parçası gibi durduklarından özellikle kullanıcıların videoların reklam olduğunu anlaması zordur. Esasen videonun native reklam özelliğinin başarılı olmasını sağlayan özelliklerden biriside budur. Yani kullanıcının videoyu bir reklam videosu olduğunu anlamadan tüm videoyu izlemesi gerekli mesajı alabilmesi ilgili videonun başarılı olup olmadığının da anlaşılmasını sağlayacaktır.
  • Video native reklamların bir diğer özelliği ise kişinin ilgisini çekebilmesi için ya eğlenceli videolardan oluşması (bu sayede viral etki de yakalanabilir) ya da bilgilendirici olması özelliğidir. Kişilerin video izlerken ilgili ihtiyaçları karşılanmış olmasının yanında markanın mesajını da iletmesi mümkün olacaktır.

Video Native (Doğal) reklamcılıkta başarı nasıl sağlanır yani başarı ölçütünün ne olduğunu merak ederseniz yazımı okuyabilirsiniz.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey