VERGİ

Vergi Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Kamunun alacakları ile ilgili son yapılandırma 30 Haziran döneminde sona eriyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın AA’ya yaptığı açıklamaya göre ise “Başvuru süresi 30 Haziran’da bitiyor. Son 4 gün kaldı. Vatandaşlarımız bu son ve büyük fırsattan yararlansın. Süre uzatımı olmayacak.” şeklinde bir açıklama yapmış oldu. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere diğer yapılandırmalardan farklı olarak bu yapılandırmada süre uzatımı 30 Haziran olarak belirlenmiş ve belirlenen tarihte esneme veya uzatım olmayacak.

Vergi Daireleri Yapılandırma Başvuruları için Geç Saatlere Kadar Açık Olacak

Özellikle kamu yetkilileri bayram ertesi Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü vergi dairelerinin açık olacağını belirttiler. Özellikle yapılandırma başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar için de vergi dairelerinin son üç gün gece yarısı 00:00’a kadar açık olacağa benziyor yine Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın konuya ilişkin yaptığı açıklama ise şu şekilde: “Kanundan yararlanmak için son 4 gün kaldı. Süre uzatımı kesinlikle olmayacak. Tüm vergi dairelerimiz de son 3 gün, yani çarşamba, perşembe ve cuma günleri saat 00.00’a kadar açık olacak.” ifadelerini kullandı.

Vergi Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Vergi yapılandırma başvuruları bizzat vergi dairesine başvuru yapılabileceği gibi aynı zamanda internet üzerinden yani Gelir İdaresinin Resmi sitesi olan www.gib.gov.tr üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

Özellikle son üç gün için vergi dairelerinde büyük yoğunluk olacağını da düşünürsek en uygun ve hızlı yöntem Gelir İdaresi Başkanlığının resmi sitesinden başvurmak olacaktır. Bu yöntem hem hızlı hem de zahmetsiz şekilde yapılandırma başvurusunun tamamlanmasını sağlayacaktır.

Haziran Ayı Başvuru Ayı Olacak

Haziran ayının yapılandırma için özel bir anlamı bulunmakta. Bu ay yapılandırma için sadece başvurunun yapıldığı bir ay olarak değerlendiriliyor. Yani bu ay yapılandırma yapmak isteyenler başvurularını gerçekleştirecek ödemeler ise Temmuz ayı içerisinde yapılacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın konuya ilişkin yaptığı açıklama ise şu şekilde: “Müracaata gidildiğinde para istemiyoruz. Bu ay sadece başvuru yapılacak. Ödemeler temmuzda başlıyor.” dedi.

5.6 Milyar TL’lik Yapılandırma

Bu dönemde özellikle yapılandırma konusunda vatandaşın vergi dairelerine dilekçelerini verdiği ve yapılandırmaya ilgi gösterdiği gözlemleniyor. Ağbal bu konuda ise şu şekilde bir açıklamayla açıklamasını sonlandırıyor. “Bayramdan önceki son rakamlara göre, 1 milyon 423 bin dilekçe ile 723 bin vatandaşımızın başvurusunu aldık. 5,6 milyar liralık alacak bu sayede yapılandırıldı. Bu rakamların özellikle son 3 günde hızla artmasını bekliyoruz.”

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey