VERGİ

Vergisini Düzenli Ödeyenlere Ödül Geliyor

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik yasa, Meclis Plan Bütçe komisyonunda 160 milyar liralık alacağı da kapsayacak şekilde 5 milyon vergi mükellefini de içine alarak son haline getiriliyor.

5 Milyon Vergi Mükellefi ve 90 Milyar TL

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifini şu sözlerle anlattı Maliye Bakanı Naci Ağbal “4.5- 5 milyon arasında bir mükellef yeniden yapılandırmaya sokacağımız vergi alacağı aslı tutarı 90 milyar TL.  Sosyal Güvenlik primi için 67 Milyar TL. Trafik cezalarından 6 milyar TL.” şeklinde açıklamalarına devam etti.

160 milyar TL’yi geçen alacağı yapılandırma kapsamına sokan kritik düzenleme plan bütçe Komisyonunda. Açıklamalarına devam eden Ağbal  “vergi, resim, harç ve vergi cezaları ile gecikme faizi ve gecikme zamlarını içermektedir” diyerek açıklamalarına devam etti.

TBMM’den daha hızlı geçmesi için kanun teklifi olarak getirilen düzenleme 30 Haziran 2016 tarihine kadar olan borçları kapsayacak.

Nüfus para cezası, Seçim para cezası, Karayolu geçiş ücreti idari para cezası da kapsam içerisinde

Ağbal yine konuya ilişkin  “ilk taksitlerini vergi için kasım ayında ödeyecekler” dedi.  Motorlu taşıtlar ve emlak vergisinin birinci taksitleri de yasaya dahil olacak. Yasanın kapsamı genişletilecek, “Trafik para cezaları, askerlik para cezası, karayolu taşıma kanunu idari para cezası, nüfus para cezası, seçim para cezası, karayolu geçiş ücreti idari para cezası, eğer uygun görülürse önergeyle takdirleri kapsamında kanuna dahil edilebilir. Belediyelerin su alacaklarını da kapsama dahil etmek istiyoruz” şeklinde açıklamalarına devam etti.

RTÜK’ün televizyonlara kestiği cezalar da yapılandırma kapsamına alınacak.

Komisyona bilgi veren Maliye Bakanı Naci Ağbal kamu olacakları asıl tutarlarından vazgeçilmesi gibi bir durumun olmadığını belirtti “ilk taksitini mutlak suretle ödemesinin kanundan yararlanmak için bir şart olarak getiriyoruz.”

Vergisini Düzgün Ödeyene Ödüllendirme Geliyor

Maliye Bakanı vergisini düzenli ödeyen vatandaş ile ödüllendirmek için de çalışma yaptıklarını açıkladı. “Vergide uyumu teşvik edecek bir kanun tasarısını da inşallah plan bütçe komisyonuna yakında getireceğiz”

Ayrıca kanun teklifinde ki en tartışmalı maddi varlık barışı daha önce muhalefetin kara paranın aklanabileceğine yönelik itirazları nedeniyle ertelenmişti şimdi bazı düzenlemeler yapılarak yeniden getirildi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamalarına ise “Ekonomimize önemli bir katkı yapacağını düşünüyoruz bu düzenlemeyi tekrar huzurlarınızda getirmiş olacağız” diyerek açıklamalarına son verdi.

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey