VERGİ

Vergisini Düzenli Ödeyen İşletmelere Yüzde 5 İndirim Geliyor

Maliye Bakanlığının vergisini düzenli ödeyenler için yapacağı indirim şartlarını ve oranlarını belirlemeye başladı. Bu yazımızda özellikle vergi indirimine işletmelerin hangi şartlarla sahip olabileceklerine dair bilgilendirmeyi paylaşıyoruz. Aynı zamanda önceki yazımızda da işletmelerin yararlanabilecekleri indirimleri daha önce de duyurmuştuk.

Bu yazımızda da detayları netleşen konuları tekrar gün yüzüne çıkartıyoruz.

Daha önceki açıklamalarının ardından Maliye Bakanı Ağbal’dan yeni açıklamalar gelmeye de devam ediyor. Ağbal 04.02.2017 tarihinde AA muhabirine yaptığı açıklama şu şekilde gerçekleşti.

Vergisini Zamanında Ödeyenlerin Talebi Mantıklı

Vergisini zamanında ödeyenlerin haklı taleplerinin de dikkate alınması gerektiğini belirten Ağbal. Özellikle vergisini zamanında ödeyenler ve ödemeyenler arasında da farklı değerlendirme yapmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Naci Ağbal “Vergi mükellefi kazanıyor, gelip o kazandığının bir kısmını bizimle paylaşıyor. Ama diğer taraftan ödeme gücü olan, bunu zamanında ödeyen mükellef de diyor ki ‘Geçmişe dönük ödeme performansımız iyiyse, bize de bir imkan sağlayın’. Bunu da haklı bir talep olarak görüyoruz. Vergisinde süresinde ödeyemeyen suçlu olmadığı gibi, vergisini süresinde ödeyen vatandaşa da böyle bir kolaylığın sağlanması doğru bir talep.” Şeklinde düşüncesini açıkladı.

“Bu düzenlemenin kapsamına hangi mükellefler girmeli, hangi şartları ortaya koymalıyız, burada sağlanacak vergi indirimi oranı ne olmalı? Bu bir hesap kitap işi. Maliye olarak bir vergiden vazgeçeceksen, tabii ki bütçenin iki yakasını da düşünmek suretiyle bir çalışma yapmamız lazım.” şeklinde açıklamalarına devam etti.

Başvuru Döneminde Vergi Borcu Olmaması

Bu açıklamada dikkatleri çeken en önemli konulardan biri de başvuru yapacak işletmenin başvuru yaptığı dönemde vergi borcunun olmaması şartıdır. Yani başvuru yapacak işletmelerin başvuru yaptığı esnada vergi borcunun olmaması gerekmekte.
“Yani belli bir süre 3 yıl olur 5 yıl olur, bizim tercihimiz 3 yıl. Geçmiş 3 yıl her beyannamesini süresinde vermiş, her beyannamesini süresinde ödemiş. Bazen 3-5 bin lira küçük rakamları arada bir kaçırırsınız, bunları dikkate almamak lazım.

Beyannamelerin düzenli olarak zamanında verilmiş olması, ödemelerin düzenli olarak zamanında yapılmış olması bir ölçüt olacak. Bu indirimden yararlanılacak dönem itibarıyla herhangi bir vergi borcu olmayacak. Burada şuna da dikkat ediyoruz, bu indirimi vereceğimiz mükellefimiz sadece vergisini zamanında ödeyen kişi olmasın aynı zamanda geçmişe yönelik vergisini de eksik ödememiş olsun. Burada bizim belirlediğimiz ölçütlerden biri geçmişte herhangi bir şekilde mesela 3 yıllık süreçte geçmişe dönük herhangi bir şekilde bir vergi incelemesi sonunda bir vergi tarh edilmemiş olması gerekiyor.”

Vergi İndirim Konusunda Beklenti %5

Vergi indirim oranının %5 dolaylarında olması gerektiği konusunda talepler alındığını belirten Ağbal kararın bakanlar kurulunda verileceğini ayrıca belirtilen oranın gruplandırma yöntemiyle de yansıtılabileceğinden bahsetti. Açıklamanın detayları ise şu şekilde;
“İndirim oranı konusunda genellikle yüzde 5 şeklinde bir beklenti var, bu oran da olabilir. Bunu farklı senaryolar altında, farklı mükellef grupları itibarıyla çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ağbal, “Şartlar konusundaki çalışmamızı Bakanlar Kuruluna arz edeceğiz, indirim oranına orada karar vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey