VERGİ

Vergi Prim Borç Yapılandırmasını Ödemeyenler Affediliyor

Özellikle işletmeler vergi ödemelerinde zorlandıkları dönemlerde vergi anlaşmalarına gitmektedirler. İlgili anlaşma gereği borç yapılandırması anlaşmaları yapılmakta ilgili anlaşma gereği işletme belirlenen taksit tutarlarında ve belirlenen vade ile vergi borcunu ödemektedir.

Amaç işletmenin devlete olan vergi borcunu işletmeye yük yaratmayacak şekilde ödemesini sağlamaktır. Bu noktada da belirli zamanlarda işletmelerin yapılandırılmış vergi borcunu ödeyememe sıkıntısıyla karşılaşmaları mümkün olabiliyor. Bu durumda detaylarını aşağıda göreceğiniz üzere devlet borç yapılandırmasını düzenli ödeyemeyenler için de fırsatlar sunmakta.

Bilindiği üzere Resmi Gazete’de 2014’te yayımlanan “İş Kanunu i̇le Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Deği̇şi̇kli̇k Yapılması i̇le Bazı Alacakların Yeni̇den Yapılandırılmasına Dai̇r Kanun” çerçevesinde vergi ve prim borçlarını zamanında ödeyemeyenlerin borçları yeniden yapılandırıldı.

AA’nın haberine göre Bakanlık yetkilileri bazı mükelleflerin, taksitlerini süresinde ödemedikleri için anılan kanunun hükümlerinden yararlanma haklarını kaybettiklerini, yapılacak düzenlemeyle, taksit ödemelerini ihlal ettikleri için sistemden çıkan mükelleflere, geçmişteki taksitlerini de ödemeleri şartıyla, tekrar bu borçlarını taksitle ödeme imkanının sağlanacağını” bildirdi.

Bu sayede işletmeler vergi yapılandırması anlaşmasına varıp yalnız ödemede sıkıntı yaşayanlar için yeni fırsatlar çıkmış oldu.

Vergi ve vergi tahakkukları ile ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Kaynak: AA

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey