VERGİ

Vergi Levhası ve Vergi Beyannamesi Hakkında

Bu yazımızda vergi beyannamesi ve vergi levhası ile ilgili bilgilendirme yapıyoruz. Ağırlıklı olarak vergi beyannamesini kimler verir? Vergi beyannamesi vermemenin cezası ve aynı zamanda vergi levhası ve vergi levhası asma zorunluluğu konusunda genel bilgilendirmeleri yapıyoruz.

Vergi Beyannamesi Nedir?

Türk vergi sisteminde vergi mükellefleri bildirimlerini beyanname ile yaparlar beyanname türlerine baktığımızda Gelir Vergisi mükellefleri gelir vergisi beyannamesi verirler.

Kurumlar vergisi beyannamesini kurumlar verirler.  Her ay çalıştırılan işçiler ve yapılan serbest meslek ödemeleri ve işçilerle ilgili olarak da Muhtasar beyanname veririlir. Ayrıca Anonim Şirketler katma değer vergisi beyannamesi de verirler.  Yine Damga vergisi beyannamesi de Kurumlar tarafından verilen beyannamelerdendir .

Beyannameler Zamanında Verilmezse Ne Olur?

Beyannameler zamanında verilmezse takdir komisyonuna Sevk nedenidir.  Takdir komisyonları beyan edilmeyen matrahlarla ilgili olarak takdir işleminde bulunur ve mükelleflere tebliğ edilir. Günümüzde çoğunlukla ticaret erbabı kişiler için muhasebecileri olmadığıdan genellikle internet ortamında beyannameler verilir. Muhasebecisi olmayan veya yılda bir kere beyanname vermek durumunda olan mükellefler beyannamelerini vergi dairelerine giderek kendileri verebilirler

Vergi Levhası Nedir?

Vergi levhası vergi mükelleflerinin geçmiş 3 yılla ilgili olarak beyan ettikleri matrah ve ödedikleri vergileri gösteren ve vergi dairesi tarafından onaylanmış hukuki vesika olarak tanımlanmaktadır.

Vergi Levhası Asılması Zorunlu Mudur?

Geçtiğimiz dönemde vergi levhalarının iş yerlerine asılması zorunluydu. Yani vergi levhası işletmelerde beyan edilmesi gerekmekteydi. Bu dönemde ise geçmiş dönemden farklı olarak vergi levhasının asılması zorunlu olmamakla birlikte mutlaka vergi dairelerinden alınması gereken ve işyerinde bulundurması gereken bir vesikadır.

Vergi Levhasının Neden Asılmasına Karar Verildi?

Vergi levhası müessesesinin getirilmesindeki amaç Işyerlerinde alışveriş yapan vatandaşların bu levhaları görerek işyerlerinin kazanç elde edip edilmediğini görülmesi eğer sürekli zarar beyan ediyorsa belki müşterilerden utanılır vergi matrahları daha yükselir düşüncesiyle Türkiye’de gündeme getirilmiştir halen bu uygulama devam etmektedir.

Diğer tüm vergi konularında bilgi almak isterseniz vergi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey