VERGİ

Vergi İndirimindeki En Yüksek Tutar Nedir?

Önceki yazımızda son dönemde yapılan vergi değişikliklerinin neler olduğu vergi değişiklik oranları hakkında bilgiler vermiştik. Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda ise özellikle işletmelerin hem gelir vergisi indiriminden hem de kurumlar vergisi indiriminden nasıl faydalanılır konusunda bilgiler vereceğiz. Konu hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Vergi İndiriminden Nasıl Faydalanılır?

  • Vergi indiriminin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıla ait vergi beyannamelerinin, kanuni süresinde verilmiş ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin kanuni süresinde ödenmiş olması gerekir.
  • Kanuni süresinde verilmiş, ancak kanuni süresinden sonra düzeltmeye ya da pişmanlığa tabi olmuş beyannameler, vergi indiriminden yararlanabilir.
  • İndirimin hesaplanacağı beyannamenin, ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki yıla ait süre içerisinde, haklarında beyana tabi vergi türleri itibari ile,
  • ikmalen,
  • re’sen veya
  • idarece yapılmış bir tarhiyat bulunmaması gerekir.
  • İndirimin hesaplanacağı beyannamenin verildiği tarih itibariyle, 1.000 Türk Lirasının üzerinde vadesi geçmiş vergi aslı ve vergi cezası borcunun bulunmaması gerekir.
  • Vergi indiriminin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl, önceki dört takvim yılında 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun ” Kaçakçılık Suçları ve Cezaları” başlıklı 359’uncu maddesinde sayılan, kaçakçılık suçu teşkil eden fiillerin işlenmemiş olması gerekir.

En Yüksek Vergi İndirim Tutarı Nedir?

Vergi indirimi tutarı, 1 Milyon Türk Lirasını geçemez. 1 Milyon Türk Lirası, indirimi yapılabilecek en yüksek tutar olarak belirlenmiştir.

Gelir Vergisi Mükelleflerini İlgilendiren Özellikli Durum Nedir?

Ticari, Zirai veya Mesleki kazancın, diğer gelir unsurları ile birlikte beyan edilmesi durumunda; gelir vergisi mükelleflerinin yararlanacağı vergi indirimi tutarı şu şekilde hesaplanmalıdır;

Ticari, Zirai veya Mesleki faaliyet nedeniyle beyan edilen kazançların toplam gelir matrahı içerisindeki oranı dikkate alınarak hesaplanan gelir vergisi, esas alınarak tespit edilecektir.

Hem Kurumlar Vergisi Mükellefleri hem de Gelir Vergisi Mükellefleri; yukarda saydığım koşulları sağlıyorsa; vergilerinden, % 5 oranında, güzel bir vergi indirimine sahip olabilirler.

İster Gelir Vergisi Mükellefi olun , ister Kurumlar Vergisi Mükellefi olun; işinizin çok, verginizin zamanında ödenmesi dileğiyle…

Dilek ÖZCANLI

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey