VERGİ

Vergi İncelemesi Öncesi “İzaha Davet” Uygulaması Başlıyor

Yakın zamanda hayata geçirilen vergi barışının ardından yeni vergi incelemeleriyle ilgili yeni sistemin temelleri atılmaya başlandı. Sistemin asıl amacı özellikle vergi inceleme ve denetimlerinin daha kolay yapılmasını sağlamak olup zamandan tasarruf sağlamak hedefleniyor. Zaman tasarrufunun yanında aynı zamanda eldeki insan kaynaklarını etkin kullanmak ve mükelleflerle işlemlerin hızlıca sonuçlandırılmasını sağlamak aynı zamanda iş kalitesinin artmasını sağlamak ulaşılması istenen diğer hedefler arasında.

Bu noktadan yola çıkıldığında özellikle vergi incelemelerine başlamadan önce ön inceleme yapabilmek için Maliye Bakanlığı vergi incelemelerinde “İzaha Davet” uygulamasını hayata geçirmeye başlıyor.

İzahı uygun bulunanlar için vergi incelemesine başlanmayacak

Maliye Bakanı Ağbal, vergi kaybına neden olunduğuna dair emareler elde edildiğinde incelemeye başlamadan önce konuyla ilgili mükelleften izahat isteneceğini belirterek, “İzahı uygun bulunanlar için vergi incelemesine başlanmayacak.” şeklinde açıklamalarını gerçekleştirdi. Açıklamadan da anlaşılacağı üzere Maliye Bakanlığı vergi incelemesi ile ilgili bir karar aldığında öncelikle izaha davet uygulamasını başlatacak ve ardından incelemelerini hayata geçirecek. Vergi Memurlarının yaptığı inceleme sonrasında aksi bir durum ortaya çıkmazsa vergi incelemesi önceden yapılan incelemeyle kalacak olup daha detaylı incelemeye geçilmeyecek. Yapılan incelemede aksi bir durum ortaya çıkarsa da vergi incelemesi daha da derinleştirilecek.

Vergi İncelemesinde İşleyiş Nasıldı?

Yeni vergi uygulaması Maliye Bakanlığının “izaha davet” uygulamasını içeren tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki yeni vergi uygulaması hayata geçmeden önce işleyiş nasıldı? Bu noktada Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın AA Muhabirine yaptığı açıklamayı incelemekte fayda var.

Ağbal yaptığı açıklamada mevcut düzenlemede vergi kaybına yönelik emareler tespit edildiğinde mükelleflerin vergi incelemesine veya takdir komisyonuna sevk edildiğini söyledi. Ağbal, bunların emek ve zaman maliyeti oluşturduğunu ifade ederek, getirilen düzenlemeyle incelemeye veya takdire sevk edilmeden önce mükelleflerin izaha davet edileceğini vurguladı.

Mükellefler Vergi İncelemesi ile Gereksiz Yere Tedirgin Olmayacak

Ağbal izahat sonucunda gerekli incelemelerin de yapılarak mükelleflerin takdir komisyonuna sevk edilmeyeceğini belirterek açıklamalarına devam ettirdi:

“İzahat sonucunda gerçekten bir hata olduğu, vergi kaybına neden olunmadığı anlaşıldığında bu mükellefimizi gereksiz yere incelemeye ve takdir komisyonuna sevk etmeyeceğiz.”

Yapılan incelemenin sonucunda vergi kaybının olması sonucunun çıkartılması ile birlikte iş birliği yapan, istenilen evrakları istenildiği şekilde ve zamanında paylaşan mükelleflere oluşan cezadan indirim yapılması da gündeme alınmış oldu. Ağbal konuya ilişkin yaptıkları açıklamada;

“Mükellefimiz, vergi idaresinin yaptığı tespitleri onaylaması halinde ise kendisine 15 gün içinde beyanname verip ödeme hakkı tanınacak. Bu uyumu gösteren mükelleflerimize ceza indirimi sağlanacak. Böylece vergi kaybına neden olmamış mükellefler vergi incelemesi ile gereksiz yere tedirgin olmayacak. Ayrıca mükelleflerimizin indirimli ceza ile ilgili uzlaşma hakkı da mevcut olacak.”

Uygulamanın Başlangıcı Eylül Ayı

Kanunun resmi gazetede yayınlanmasının ardından uygulamanın başlangıcı da 1 Eylül 2017 olarak netleşmiş oldu. Aynı zamanda uygulama ile mükelleflerin vergi daireleri ve devlet ile daha uyumlu çalışacağı, idare ile mükkellef arasındaki iletişim düzeyinin daha fazla artacağı ve bunun sonucunda emek ve zamanın daha tasarruflu kullanılacağı açıklandı. Maliye Bakanı Naci Ağbal aşağıdaki açıklamayı yaparak röportajı sonlandırmış oldu.

“1 Eylül itibarıyla başlayacak uygulama vergiye gönüllü uyumu artıracak, mükellef ile idare arasındaki denetime bağlı zaman kaybını önleyecek, karşılıklı iletişimi güçlendirecek.”

Kaynak:AA

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey