VERGİ

Vergi Borçlarına İnternetten Takip İmkanı Getiriliyor

Vergiler ülkeler için en önemli gelir kalemi olarak görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında vergileri toplamak her zaman en önemli konulardan birisidir. Vergi toplamak için de Maliye Bakanlığı özellikle vergi mükelleflerine vergi barışları sağlamaktadır. Vergi barışının da temel sebebi yine vergiyi tabana yaymak ve vergisini ödeyemeyen mükellefe kolaylık sağlamaktır.

Bu nokta da vergilerin hem mükellef tarafında hem de işletme tarafında kritik bir önemi bulunmaktadır. Son yapılan değişiklikle birlikte vergi mükellefleri vergi ödemelerinin tahhakkuk aşamasını ödeme aşamalarını ve borçlarının son durumlarını Maliye Bakanlığının hazırladığı özel portal ile anlık olarak takip edebilecekler.

Bu noktada mükellefler www.vdk.com.tr adresinden vergilerini anlık olarak takip edebilecekler. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın konuya ilişkin yaptığı açıklama ise şu şekilde;

“İdare olarak herhangi bir alacağın kaybına asla izin vermeyiz ama bunu yaparken, mükellefimizin hakkını, hukukunu da korumalıyız. Bunu sağlamak için şimdi yeni bir uygulamayı daha hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda ‘mükellef portal’ uygulamasını Vergi Denetim Kurulunun internet sayfası olan ‘www.vdk.gov.tr’de kullanıma açıyoruz.”

Sistemin detaylarına ilişkin de bilgi veren Ağbal, mükelleflerin portala girdiklerinde bir vergi incelemesinde hangi haklara sahip olduklarını ayrıntılı görebileceğini söyledi.

Mükelleflerin ayrıca vergi incelemelerinin hangi aşamada olduğunu “online” görebileceğini anlatan Ağbal, Rapor Değerlendirme Komisyonlarına dinlenme taleplerini iletebileceklerini de ifade etti.

Öte yandan, söz konusu portal sayesinde incelemenin her aşamasında uzlaşma talebinde de bulunabileceğine dikkati çeken Ağbal, “Bu sayede mükelleflerimiz hem şeffaf bir şekilde bilgi sahibi olabilecek hem işleri kolaylaşacak hem de vergi incelemeleri daha etkin ve sağlıklı şekilde sonuçlanabilecek.”

Mevcut bilgilere ek olarak bağkur prim borcunu ödeyemeyen mükelleflere ikinci bir şans tanınındı isimli haberimizden detaylı bilgiye de ayrıca ulaşabilirsiniz.

Kaynak: AA

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey