VERGİ

Vergi Barışının Ardından İncelemeler Artacak

Son dönemde açıklanan vergi indirimleri ve destek paketlerinden sonra özellikle düzenli şekilde vergi denetleme sistemine geçileceği açıklandı.

Maliye Bakanlığı hazırladıkları kanun tasarıları ve Devlet ve Hükümet yetkilileri ile birlikte özellikle vergi barışı ile birlikte vergi borcu olanlara önemli avantajlar sağlamış durumda.

Sağlanan avantajlarla birlikte Maliye Bakanlığı vergi incelemelerinde yeni bir sayfa açmayı hedefliyor.  Yapılacak vergi düzenlemelerinden sonra ve vergi barışından sonra vergi incelemelerinde düzenli bir şekilde denetlemeler başlayacak.

Maliye Bakanlığından özellikle Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yapmış olduğu açıklamaya göre özellikle teknoloji sayesinde banka sistemleri sayesinde istenirse işletmelerin geçmişteki beş yıllık dökümlerini de alabildiklerini gerekirse de çapraz sorgulamalar la işletmelerin gelir gider tablolarını çok net bir şekilde görebildiklerini belirtti. Dolayısıyla gelecekte yapılacak vergi denetlemeleri de düşünüldüğünde vergi barışı ile işletmeler için önemli bir fırsat sağlanmış oluyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal gazetecilere yapmış olduğu açıklamalarda ” Artık Türkiye eski Türkiye değil, artık her şey kayıtlı. Banka, tapu, tüm finansal işlemler, noterler kayıt altında. Yani Maliye artık eskisi gibi değil. Şimdi çok daha hızlı bir şekilde vergisini eksik ödeyen vatandaşı, işletmeyi tespit edebiliyor. Bugün beyannamelerin yüzde 99’unu artık elektronik ortamda alıyoruz, çapraz kontroller yapıyoruz. Her ay kim, kime ne satmış, kim kimden ne almış teker teker görüyoruz.

Dolayısıyla artık vergi incelemesini karanlıkta iğne arar gibi yapmıyoruz. Tüm bu bilgileri topluyoruz, sonra bakıyoruz, belli ki bu mükellef, vergisini eksik ödemiş. Geçmişe dönük 5 yıllık süreç için vergi incelemeleri yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde vergi incelemeleri oranları artacak ve vergi incelemelerini çok daha profesyonel, çok daha risk odaklı, çok daha yakın dönemlerde yapacağız.

Vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum artık her şey gün gibi açık, görebiliyoruz, izleyebiliyoruz ve takip edebiliyoruz. Onun için bu büyük bir fırsat.” şeklinde açıklamalarını sonlandırdı.

Sonuç olarak;  açıklanan son vergi afları vergi barışı ile birlikte işletmeleri önemli fırsatlar sağlamış oldu sağlanan bu fırsatların sonrasında yapılacak düzenli denetlemeler ve incelemelerle devlet düzenli vergi ödemelerini daha sistemli hale getirmeyi hedefliyor bu sayede yine vergi kaçaklarının önüne geçilmesi ve verginin tabana yayılması hedeflenen diğer amaçları arasında yer alıyor. Bu noktada vergi barışından faydalanmak bu konuda ilgili başvuruları yapmak Maliye Bakanının da açıkladığı gibi işletmelerin faydasına olacağını belirtmekte fayda var.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey