BAŞARI HİKAYELERİ

Ütüyü Kim İcat Etti? Ütü Ne Zaman İcat Edildi?

Bu yazımızda özellikle her evde bulunması gereken ürünlerden bir tanesi olan ütünün icat edilme hikayesi ve ütüyü bulan Henry Silly’nin geçmişte yaşadığı zorluklara anlatmaya çalışacağız. Ütünün icadı ile ilgili bu büyülü yolculuğu incelemek için sizi yazımıza davet ediyoruz.

Ütü ile birlikte ısının gücü keşfedildi

Bugünün kablosuz ütüsü 135 yıl önce bulunduğunda kimse dönüp bakmamıştı. Giysilerdeki kırışıkları gidermek için önce taş Cam Demir gibi düzleştirici aletler kullanıldı sonra ısının gücü fark edildi ağır taşlar ateşte ısıtılır giysilerin üstüne  bastırılmaya başlandı.

Sapı olan düzgün bir demir kütle ağır bir Taştan çok Daha kullanışlı bir gereç olarak ütüden Tarihte ilk kez 17 yüzyılda bahsedildi ülkücüler ocak yanında ısıtıldığı sonra  içi kor veya Kömür İle doldurulurup  kızgınlığı daha uzun süre korunabilen ütüler geliştirildi.  19. Yüzyıldaysa  tünün ocak ya da sobanın üzerinde ısıtılması standart bir uygulamaya dönüştü.

Elektrikli Ütüyü kim icat etti?

1882 yılında Amerikalı Henry Silly elektrikli ütüyü icat etti. Bir yıl sonra bunu geliştirerek çok daha güvenli kablosuz elektrikli  ütüye dönüştürdü.

Ütü icadından hemen sonra pek talep görmedi

gelgelelim pahalı ve dayanıksızdı.  çok az insanın elektrik kullandığı gerçeği de buna eklenince Silly’nin ütüsü Zamanının ilerisindeki bir çok  icat gibi  ticari anlamda başarısız oldu.

Günümüzde değeri bilinen Ütü

Günümüzde ise nano teknoloji ürünleri giyim sektörünü  ayrı bir noktaya taşıdı. radyasyondan koruyan anti-stress antibakteriyel termal su geçirmez ve tabii kırışmayan kumaşlar icat edildi.

Ancak kırışmayan kumaşlara ve dönem dönem kırışık giyinme modasına rağmen  ütü hala Her  evde bulunması gereken ana ürünlerden biri olarak halen önemini korumakta.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey