YATIRIM REHBERİ

Üsküdar-Ümraniye Arasındaki En Hızlı Ulaşım Devreye Girdi

İstanbul Anadolu Yaksında hizmete açılan ilk insansız metro 15.12.2017 tarihinde seferlere başlamıştır. Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın açılışını yaptığı Üsküdar-Çekmeköy metrosuna çok sayıda katılım sağlanmış ve katılım sonrası görkemli bir törenle hat açılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın metro açılışı ana gündem olmasının yanında ekonomik veriler de ön plandaydı.

Yapılan tüm teknolojik yatırımların ülke ekonomisine katkısı çok büyük olduğunu vurgulamakta fayda var bu çerçevede projede toplam 16 durak sayısı ile hizmete giren metro şu an için sadece Üsküdar-Ümraniye arası hizmete girmiştir. 2018 Haziran ayında ise devamının devreye girmesi planlanıyor.

İstanbul anadolu yaksında yapılan metronun trafiğe büyük bir katkısı olacağı da ön görülmektedir. Trafikten bunalan herkesin toplu ulaşım araçlarını alternatif olarak kullanması açısından da önemli bir proje olduğunu vurgulamakta fayda var. Türkiye de bir ilk olarak yapılan sürücüsüz metro Üsküdar – Ümraniye arasında ulaşım ve vakit tasarrufu açısından tercih nedeni olacaktır.

Sürücüsüz Metro Güzergah’ı Olarak Planlanan Duraklar

Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy Sancaktepe

Olarak planlanmıştır. İstanbul anadolu yakasına yapılan ilk sürücüsüz metro hızı ile de ön plana çıkmaktadır. Sürücüsüz Metro 20 km lik mesafeyi toplamda sadece 27 dakikada katetmektedir.

Türkiye de ilk olan İstanbul anadolu yakasında Üsküdar – Ümraniye – Sancaktepe arası yapılan sürücüsüz metro için

Bakan Uysal: “Üsküdar – Ümraniye -Çekmeköy Metrosu sürücüsüz olduğu için test çalışmaları uzun sürdü. Vatandaşımız bu kadar sabretti en geç bir ay içerisinde açacağımızın sözünü veriyoruz” dedi.

Sürücüsüz Metro istasyonun Üsküdar – Ümraniye arası ilk etap yapım maliyeti yaklaşık 800 milyon euro olarak açıklanmıştır.

Yeni Metro Kaç Yolcu Taşıyacak?

Üsküdar – Ümraniye – Sancaktepe arası sefer yapacak olan sürücüsüz metro 21 adet 6’lı dizili 126 vagon hizmet verecektir. Her bir dizi de toplam 1620 yolcu taşabilecek olan metro saatte maksimum 64.800 adet yolcu taşıyabilecek kapasitededir. Sürücüsüz metronun maksimum hızı ise 80 km/saat’dir.

Üsküdar – Ümraniye arası seferler 90 saniyede bir yapılacak şekilde planlanmıştır. Türkiye de ilk olan Sürücüsüz Metro Çekmeköy ve sancaktepe güzergahında oturanlar için ise meraklı ve sabırsız bekleyiş başlamıştır diye tahmin ediliyor. Hem trafik açısından hemde vakit açısından çok büyük avantaj sağlayan Sürücüsüz Metro projelerinin devamının geleceği açıklanmaktadır.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey