GÜNCEL KONULAR

Üniversiteden Girişimciliğe Hazırlık: Türkiye’nin İlk Girişimci Gazetecilik Dersi

Uzun süredir yazı yazmayı hedefliyordum ama hem iş yoğunluğundan hem de biraz da üşengeçlikten fırsat bulamamıştım. Dönemin sonunda final sınavları ile birlikte birçok tecrübe ve hikaye de bu çalışmada oluşmaya başlayınca artık konunun anlatılması gerektiğini düşünmeye başladım. Araya da zaman girince faydalı olacağını düşündüğüm yazıyı kaleme alayım istedim.

Önemli Projeler Hayata Geçiyor

Yaklaşık iki yıldır ders verdiğim ve bir çok tecrübe edindiğim Nişantaşı Üniversitesinde önemli projelere imza atma fırsatına sahip oldum. Bu projelerden çok önemli olan iki başlıktan Girişimcilik (Girişimci Gazetecilik) konusunda genel bilgiler vermek üzere bir yazı kaleme almak istedim.

Tazelenme Üniversitesi

Girişimci Gazetecilik dersine gelmeden önce 2017 yılında hayata geçirdiğimiz çok önemli projelerden birisi olan Tazelenme Üniversitesinden de ayrıca bahsetmek isterim. Özellikle yaşlıların toplumla entegrasyonu ülkemizde başta olmak üzere tüm dünyada kafa yorulan sosyal konuların başında geliyor. Bizler Nişantaşı Üniversitesi olarak özellikle Akdeniz Üniversitesi öncülüğünde başlatılan ve 5 Üniversitenin de içinde olduğu büyük projenin İstanbul ayağını oluşturmaktayız. Nişantaşı Üniversitesinin Tazelenme Üniversitesindeki önemli görevlerinden birisi de iletişim koordinasyonunu sağlayan merkez olarak faaliyetlerine devam ediyor olması. Bu açıdan da başta Prof. Dr. Melis Oktuğ Zengin hocamız Tazelenme Üniversitesinin İstanbul temsilcisi olarak hep birlikte harikalar yaratmaya devam ediyoruz.

Bu konuda küçük bir not vereyim Tazelenme Üniversitesinin 60 yaş üstü kişiler için öğrenci alımları devam ediyor. Üniversitenin ücretsiz olduğunu belirtmekte de fayda var.

Çok Özel Bir Tecrübe

Asıl konuya gelirsek de benim açımdan çok özel bir ders olan Girişimci Gazetecilik Dersi Medya Planlama dersinden sonra verdiğim benim için çok farklı ve çok özel bir tecrübe olduğunu söyleyebilirim.

Türkiye’nin İlk Dersi

Girişimci Gazetecilik dersi özelliği itibariyle Türkiye’deki ilk ders olarak hayata geçmesi benim açımdan hem önemli bir sorumluluk. Bu özelliğiyle projenin kendini ispat etmesi açısından önemli bir eşikti. Bu anlamda dersin yapısı itibariyle hayata geçirilmesi ve dersin sürdürürebilir başarı yakalamasın benim açımdan ayrı bir öneme sahip.

Girişimcilik Dersinde Amaç Nedir?

Girişimcilik dersinde ilk yıl itibariyle amacımız özellikle Üniversite’den mezun olmaya aday olan öğrencilerin girişimcilik özelliklerinin ön plana çıkartılması aynı zamanda girişimciliğin tanıtılması ve başarılı bir girişimin nasıl yapılacağının öğretilmesini sağlamaktı.

Sektörden Katılımcıların Derse Katkısı Büyük

Yapısı itibariyle bakıldığında ders teorik işleyişin yanında önemli olan pratik işleyişin de hayata geçirilmesiyle ilerliyordu. Bu noktada özellikle sektörden bir çok dostum, arkadaşım derse önemli ölçüde katkı sağladılar.

Derse Katılım, İlgi Nasıl?

Ders yapısı itibariyle ağırlıklı pratik üzerinden geçmesi aynı zamanda sektörde başarılı olmuş kişilerin derslere katılıp hayatın içinden, sektörden yaşanmış gerçekleri aktarması aynı zamanda öğrencilerin projelerine potansiyel yatırımcıların nasıl bakacaklarının tiyolarını da almaları sebebiyle oldukça ilgi duyduklarını ve heyecanlı olduklarını söyleyebilirim.

Çünkü öğrenciler özellikle pratik olarak gerçek bir proje hayata geçirecek olmanın heyecanını yaşadıkları gibi hayata geçirdikleri projenin yine gerçek hayatta karşılığı olması sonucunda bir iş kurabileceklerini bilmeleri ve projelerinin bir gelir kazandırıcı bir iş olarak hayata geçebilecek potansiyele sahip olması derse olan motivasyonu önemli ölçüde arttırdığını söyleyebilirim. Bu noktadan bakıldığında ders gerçek anlamda öğrencilerin hayatına dokunmasının yanında ülke ekonomisi açısından girişimi ve girişimciyi desteklemesi özelliğiyle ciddi bir katkı sağlıyor olacak olması öğrencilerin derse olan motivasyonlarını önemli ölçüde arttırıyor.

Yazının devamında hayata geçireceğimiz “demo day” ve dersin gelecekte mezun olan öğrencilere ne gibi faydalar sağlayacağını anlatıyorum. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey