GÜNCEL KONULAR

Un İhracatında Dünya Şampiyonu Türkiye

İhracat ülkeler için her zaman önemli kalemlerden birisi olagelmiştir. İhracatın içerisindeki gıda ürünleri ise ekstra öneme sahiptir ve bu önemi arttırmak için çok önemli destek, hibeler ve krediler ihracatcı firmalara sunulmaktadır. Türkiye olarak da özellikle iç pazarda yoğun olarak tüketilen un ve unlu mamullerdeki tüketim yurt dışına da yansımış durumda.

Döviz Kazanımında Destek

Türkiye Un ihracatında dünya şampiyonu olmuş durumda. Esasen un ihracatında dünya şampiyonluğun manevi değerinin yanında ülke ekonomisi döviz girdisi sağlamasın açısından da ayrıca bir öneme sahip olduğunu söylemek de gerekiyor.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Eren Günhan Ulusoy’un açıklamalarına göre 2015 yılında 2.8 milyon ton un ihracı gerçekleştirilmiş. Gerçekleştirilen 2.8 milyon ton un ihracatının ülke ekonomisine kazandırdığı döviz miktarı ise 980 milyon dolar civarında. Açıklamalarına devam eden Ulusoy dünyada satılan unların yüzde yirmibeşi gibi bir rakamında Türkiye tarafından satıldığından bahsedilmekte. Bu açıdan da bakıldığında dünyadaki un ticaret hacminin 3.920 milyar dolar olduğunu da ayrıca söyleyebiliriz.

Yüzde Yüzellinin Üstünde Artış

Un ihracatı yapılan ülke sayısının 10 yıl önce 40 iken bugün 100’ü aştığını söyleyen Ulusoy, “Türkiye, 2015 yılında un ihracatını, değer bazında bir önceki yıla göre yüzde 5,2 artırdı. 2015 yılında 2,8 milyon tonluk miktar ve 980 milyon dolarlık değer, Türkiye’nin bu zamana kadarki en yüksek değerleri olup, rekor kırılmıştır.”

Bu açıdan bakıldığında son on yılda un ihracatı yapılan ülke sayısının artış oranı yüzde yüzelli olduğunu düşünürsek oransal olarak da un ihracatında önemli bir artıştan bahsedebiliriz.

Kaynak:AA

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey