Finansal Okur Yazarlık

Ülke Hazineleri Neden Ülke Dışından Borçlanmaya İhtiyaç Duyarlar?

Borçlanma konusu hem kişiler hem şirketler hem de devletler açısından sürekli olarak tartışılagelmiştir. Ülkeler de özellikle borçlanma noktasında bir çok ekonomik dengeyi gözeterek borçlanmayı hedeflerler. Biz de yazımızda özellikle bu konuya değinecek ve ülke hazineleri neden yurt dışından borçlanmaya ihtiyaç duyar? Sorusuna cevap arayacağız.

Merkez Bankası TL Basıp Dolar Borçlanabilir mi?

Bir görüşe göre Türk Lirası ile borçlanmak daha düşük maliyetli ise hazine neden dolarla  borçlanır? Yani neden ülke dışındaki dövizlere ihtiyaç duyar? Denebilir ki hazine dışarıdan borç alacağına Türk Lirası ile daha düşük maliyetle borçlansın. Bu düşüncenin devamında ise; özellikle Türk Lirasını vererek/basarak ihtiyacı olan dövizi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından alsın gibi bir diğer görüşe de rastlamak mümkündür.

Yukarıda bahsedildiği fikirler üzerinden gidesek yani TL ile borçlanıp Merkez Bankasının dolar alması sistemini uygularsak nasıl bir sonuç ortaya çıkar?

Bu durumun sonucunda ise yani yukarıdaki fikirden yola çıkılması durumunda ise Merkez Bankası’nın döviz rezervleri giderek daha da az olacak demektir. Merkez Bankası döviz rezervlerinin sürekli ve düzenli bir şekilde azalması borç verenlerin yani sermayedarların, Merkez Bankalarını fonlayanların güvenini sarsacak bir durumun ortaya çıkacak  olması sebebiyle borç verenler tarafından ilgili Merkez Bankası’nın riskli Merkez Bankası ve riskli ekonomi yapısı olarak değerlendirilmesine sebebiyet verebilir.

Çünkü borç verenler ileride ihtiyaç olması halinde son güvence olarak Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini görürler. Eğer rezervler azalırsa borç verenlerin vereceği miktarın azalmasına sebebiyet vermesinin yanında aynı zamanda borç verenin  borcu verirken daha yüksek faiz istenmesinin sebebiyet verebileceği gibi aynı zamanda Merkez Bankaları içinde daha yüksek bir maliyet ortaya çıkmış olacaktır.

O nedenle hazine daha pahalı olsa bile en azından yıl içinde yapacağı dış borç ödemeleri kadar miktarı dışarıdan döviz cinsinden borçlanmayı tercih edebilir. Merkez bankaları bu dönemde daha yüksek maliyeti göz önüne almayı tercih ederler Diğer türlü Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin azalması daha yüksek bir risk ile karşılaşılmasnı sağlayacaktır.

Diğer ekonomik terim ve yazılarımıza finansal okur yazarlık kategorimizden ulaşabilirsiniz. Kategorimize de buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey