Finansal Okur Yazarlık

Türkiye’de Şirket Kurma Üzerine

Türkiye yabancı yatırımcılar için her zaman öncelikli olarak değerlendirilen ülkeler arasındadır. Zaman zaman ekonomik olarak iniş çıkışlar yaşasak da hem genç nüfus hem de bulunduğu konum itibariyle gelişen ülkeler arasında bulunan konumu sebebiyle yatırım için her zaman ön plana çıkan ülkeler arasında yer almaktadır.

Yabancı Yatırımcı Nedir?

Türkiye’de belirli şartları yerine getiren her kurum ve kişiler yatırım yapabilir şirket kurabilir. Bu noktada şirket kurmak için yurt dışı resmi kurumları tarafından tescil edilmiş kişi ve kurumlar aynı zamanda yine yurt dışında resmi kurumlar tarafından onaylanacak şekilde Türk vatandaşları da Türkiye’de şirket kurabilir yatırım yapabilirler. Tüm bu kişi ve kurumlar yabancı yatırımcı olarak tanımlanmaktadır.

Türkiye’de Şirket Kuruluş Süresi

Türkiye’de yeni ticaret kanunları gereği ve AB uyum yasaları gereği yatırımcıyı teşvik etmek adına şirket kurulum süreçlerini de hızlandırmıştır. Yine şirket kuruluşlarında yerli yatırımcılar hangi haklara sahipse yabancı yatırımcılara da aynı haklar sağlanmıştır.

Bu bağlamda her hangi bir şekilde uyruğa bakılmaksızın Kuruluş sözleşmesinin bir tanesinin orijinal hali ile birlikte noter onaylı o üç kopyası en fazla on beş gün içerisinde Ticaret Sicil Müdürlüğüne başvurulması gerekir. Ticaret Sicil Memurluğuna gerekli belgelerin iletilmesi halinde bir iki gün içerisinde şirket kurulumları gerçekleştirilebilmektedir.

Şirket kurucuların sermayenin tamamını ödemeyi taahhüt etmeleri halinde kanuna da uygun olarak gerekli evrakların düzenlenmesi, noter onaylı evrakların onaylı asıl sözleşmede A.Ş. kurma iradelerini açıklamalarıyla birlikte kurulabilmektedir. Bu süreçlerin sonucunda Ticaret Sicil Memurluğuna kaydın yaptırılmasıyla birlikte tüzel kişilik statüleri alınabilmektedir.

 

 

 

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey