GÜNCEL KONULAR

Türkiye Rusya Ticaretinde Dolar Yerine TL Ruble Dönemi

Uçak krizi ile gerilen Türk-Rus ilişkileri bir çok yönden her iki ülkeyi de zor duruma sokacak bir döneme girmişti. Önceki yazılarımızda da Türk-Rus krizinin ülke ekonomisine muhtemel etkilerinden bahsetmiş ve mevcut krizin iki ülke ekonomisi üzerindeki etkilerinden bahsetmiştik.

Uçak krizinin de aşılmasından sonra Türk-Rus ilişkileri tam olarak küllerinden yeniden doğdu diyebiliriz hatta bir çok araştırmacı ve ekonomiste göre eskisinden daha da güçlü bir ekonomik ve siyasi ilişki sağlanmış oldu. Esasen ekonomi alanında son gelen haberlerde ilgili tezi destekler durumda.

Yeni dönemde özellikle Türk-Rus ticaretinin dolar yerine TL ve Ruble ile yapılması gündeme geldi. Esasen dünya ticaretinde doların hakimiyetinden bahsedildiği bir dönemi yaşadığımızı düşünürsek ticarette TL-Ruble ittifakının zor ama başarılabilirse de her iki ülke ekonomisine de etkilerinin oldukça pozitif olacağını söyleyebiliriz

Türk-Rus Ticaretinde Ne Kadarlık Bir Hacimden Bahsediyoruz?

Türk-Rus ilişkileri hem coğrafi olarak hem de siyasi olarak çok eski dönemlere dayanmaktadır. Bu kadar eski ve köklü bir iletişimden bahsedince doğal olarak ticari ilişkilerde de köklülük ortaya çıkmış oluyor.

Ticari hacime baktığımızda yıllık 33 milyar dolarlık bir hacim Türk-Rus ticareti hayatında yer ediyor. Bu rakamın önemli bir kısmı ithalat olarak enerjiyi içerdiği gibi ihracat kısmında ise daha çok gıda, yaş sebze meyve, turizm ve müteahhitlik gelirleri içeriyor. Siyasilerin belirttiği son açıklamalara göre ise ticaret hacminin çok kısa sürede 100 milyar dolar bandına çekilmesi beklenmekte.

Nihat Zeybekçi’den TL ve Ruble Kullanıma İlişkin Açıklama

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’de aynı şekilde konuya değinerek, iki ülke arasındaki ticarette ruble ve lira kullanılmasına ilişkin, “Biz burada dolar aradan çıksın başlığıyla girmiyoruz konuya. İki ülke arasındaki ticarette, alışverişte, müteahhitlik hizmetlerinde milli paralar kullanılabilmeli. Bu, iki ülke arasında çok büyük bir kazanç olur.” ifadelerini kullandı.

Rusya ile yürütülen serbest ticaret anlaşmasına (STA) ilişkin de bilgi veren Zeybekci, “Rusya’yla STA’nın çok hızlı biteceğine inanıyorum. Ardından hemen Avrasya Gümrük Birliği gibi devasa bir coğrafyaya, Asya coğrafyasına, Türki Cumhuriyetlere de önemli bir açılımımız olacak.” dedi.

Zeybekci, Türkiye ile Rusya’nın şu anda ortak yatırım fonu kurduğunu anlatarak, “Türkiye Varlık Fonu ile Rus Fonu bir araya gelecek, ortak Türk-Rus Yatırım Fonu kurulacak. Bu fon, Rusya’daki, Türkiye’deki, iki ülke şirketlerinin üçüncü ülkelerdeki ortak projelerinde kullanmak üzere önemli bir enstrüman olarak elimize geçmiş olacak, bize de çok büyük bir avantaj sağlayacak” şeklinde açıklamalarına son verdi.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey