KOBI REKLAM PAZARLAMA

Türkiye Pazarında Programatik Reklamcılık

Önceki yazımızda programatik reklamcılık pazarının Türkiye’deki durumunu paylaşmış detaylara girmiştik. Bu yazımızda özellikle IAB-Google Adx rakamlarına bakarak Türkiye pazarının ne durumda olduğuna değineceğim.

Esasen Türkiye pazarında da programatik reklamcılığın artış trendinde olduğundan bahsetmemiz mümkün. Hem mecraların hem de reklam veren tarafından bakıldığında programatik reklamcılığın zamanda daha da büyüyeceği aşikar.

Peki Türkiye Pazarındaki  Programatik Reklamcılıkta Son Durum Nedir?

Türkiye pazarına baktığımızda toplam Google’a harcanan medya harcamalarının  2016 yılı itibariyle %25-%30 oranında programatik reklamcılık üzerinden gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz.  Önümüzdeki 3 yıl içeridinde bu rakamın özellikle Google Adx tarafında bu oranın %35-40 oranlarına çıkması bekleniyor (yine programatik pazarının %90’ının üzerinde Adx hakimiyeti olduğu için genel bir programatik rakamından da bahsetmek mümkün olabilmekte)

Bu dönemde dikkati çeken konulardan bir tanesi de yine internet sitelerinin reklam gelirleri. Esasen yukarıda verilen google rakamlarına yakın veriler mecra gelirleriyle de örtüşmekte. Genel olarak bakıldığında programatikten gelirler toplam gelirin %25-30’unu karşılamakta. Mecra gelirlerinin önemli kısmını ilerleyen dönemlerde yine programatik oluşturacağa benzer. Bu oranda ilerleyen 3 yılda %40-50 arası olarak beklenmekte.

IAB verilerine baktığımızda ise 2015 yılı dijital medya harcamalarında programatik reklamcılığın harcamalardaki payı 78,5 Milyon TL olarak görülmekte. 2016 yılında bu rakamın daha da yukarılara çıkması beklenmekte. Dolayısıyla Programatik hem dünya hem dünya verilerinde önemli yerlere geleceğe benzer.

Devamını Göster

Cenap Coskun

Dijital Medya sektöründe 6 yıllık deneyimi ve Satış konusunda 9 yıllık deneyimi ile çalışmakta olan Cenap Coşkun Bilgi Üniversitesi Yüksek Lisans (MBA) mezunudur. Cenap Coşkun Kariyer.net, UZMANTV'de Reklam Satış Grup Müdürü ve Tasit.com’da Reklam Satış Direktörü görevini üstlenmiştir. Son olarak arabam.com'da Reklam Satış Müdürü Pozisyonunda çalışmaktadır. Cenap Coşkun hakkında detaylı bilgi için kişisel blog’unu inceleyebilirsiniz. www.cenapcoskun.com Cenap Coşkun ile iletişime geçmek isterseniz bilgi@kucukisletmeler.com adresine mail gönderebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey