GÜNCEL KONULAR

Türkiye Patent Borsasına Kavuşuyor

Türkiye’de patent hizmetleri uzun süredir devam etmekte olan ve devletin de gerek kanunlarla gerekse yönetmeliklerle sürekli olarak iyileştirmeye çalıştığı bunun karşılığında da sektör oyuncularının desteği, marka ve patent bilincinin de artması ile birlikte pazarında düzenli olarak büyümesi sevinç yaratacak şekilde hayatımızda süreci ilerletmekte. Bu dönemde mevcut gelişmelerin ve büyümenin bir yansıması olarak da patent borsası kurulması gündeme geldi. 2016 yılı içerisinde kurulması planlanan patent borsası ile ilgili detayları yazımızda inceleyebilirsiniz.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Borsa İstanbul bünyesinde Fikri Mülkiyet Borsasıyla patentlerin ticarileşmesi ile ilgili önemli adımlar atılması beklenmekte.

Patent Borsası kurulum zamanlamasına bakıldığında ise kısa zamanda TBMM gündemine taşınması ve ortalamada da 2 hafta içerisinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na bu konularla ilgili sunum yapmayı hedeflediklerini belirttiler. Dolayısıyla da yıl içerisinde taslağın yasalaşması beklenmektedir.

patent_borsasi_haber_detayi

“Etki analizlerine yoğunlaşmayı planlıyoruz”

Işık, “Yıl içerisinde Borsa İstanbul bünyesinde kurulacak Fikri Mülkiyet Borsasıyla, patentlerin ticarileşmesi açısından çok iyi sonuçlar alacağız. Patent Kanununu da TBMM gündemine taşımayı ve iki hafta sonra Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na bu konularla ilgili sunum yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Gelecek dönemde etki analizlerine yoğunlaşmayı planladıklarını ifade eden Işık, GBS verilerinin etki analizi çalışmalarına büyük katkı sağladığını aktardı.

Kaynak: Sanayi.gov.tr

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey