GÜNCEL KONULAR

Türk Girişimcileri Avrupa’da Yükseliyor

Özellikle son dönemde girişimcilerin desteklenmesi amacıyla önemli reformlar hayata geçirildi. Hayata geçirilen reformların en önemli özellikleri ve gidilmek istenen nokta ise girişimci sayısını arttırmak aynı zamanda da mevcut girişimcilerin de daha fazla projelerini hayata geçirilmesini sağlamak olduğu anlaşılıyor.

Avrupa’da ise bu noktada önemli sayılabilecek ilerlemeler sağlandığı da göze çarpıyor. AA’nın yapmış olduğu habere baktığımızda Avrupa bünyesinde Türklerin oluşturduğu girişimci sayısı 149.000’e ulaşmış durumda.

Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Faruk Şen tarafından 2016 yılı için yapılan araştırma sonucuna göre Avrupa’daki Türk girişimci sayısı ülkeler bazındaki dağılımı şu şekilde;

Avrupa içerisinde Türk kökenli girişimci sayısının 2016 yılı itibariye 77.200 olduğu belirtiliyor. 2023 yılına gelindiğinde ise Almanya’daki Türk girişimci sayısının 95.000’e ulaşması beklenmektedir.

Almanya dışındaki Avrupa Birliği içerisinde bulunan diğer ülkelerdeki Türk Girişimci sayısının 2016 yılında 71.800’e ulaştığı belirtilmekte

AB içinde Türk girişimcilerin 126 ayrı sektörde yatırım yaptığının altını çizen Şen, diğer göçmen kökenli girişimcilerin ise sadece 5 branşta yatırıma yöneldiğine dikkati çekti.

Türk Kökenli Çalışanların Avrupa Birliğine Katkısı Önemli Seviyeye Ulaştı

TAVAK Başkanı Faruk Şen, araştırma sonuçlarında AB içinde 3,5 milyon çalışan Türkiye kökenli olduğunun görüldüğünü, bunun tüm AB içinde çalışanlar arasında yüzde 0,67 oranına tekabül ettiğini ve gayri safi yurtiçi hasılasının 108 milyar avro olduğunu bildirdi.

Almanya’da yaşayan Türklerin yıllık gelirinin yaklaşık 18,4 milyar avro olduğunu ifade eden Şen, bunun 16,6 milyar avrosunun harcamalar için kullanıldığını, kalan yaklaşık 1,8 milyar avronun ise tasarruf edilebildiğini belirtti.

Girişimci Sayısında Artış Ciro Bazında Düşüş Dikkat Çekiyor

Faruk Şen, 2006 ila 2012 yıllarında Almanya’dan Türkiye’ye 253 bin geri dönüş yapıldığını da aktardı.

Şen, 2023 yılında Almanya’daki Türkiye kökenli işveren girişimci sayısının 95 bini bulmasını tahmin ettiklerini vurgulayarak, “Ayrıca yapılan bu araştırma sonucunun en büyük özelliği, AB ile Türkiye arasında yaşanan bazı olumsuzluklara rağmen sayı bazında bir gerileme olmadığını, sadece ciro ve karda bir azalma olduğunu göstermesi oldu.” dedi.

Kaynak:AA

Etiketler
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey