KOBİ KREDİLERİ

Türk Eximbanktan İhracatcılara 46 Milyar Dolarlık Destek

Bilindiği üzere Eximbank özellikle ihracatçılara son yıllarda önemli destekler sağlamakta sağladığı destekler sayesinde ihracat rakamlarında da önemli artışlar gözlemlenmektedir.  geçtiğimiz yıllarda ihracatçıları da yapılan kredi desteklerinin yanında 2018 yılında ihracatın artarak devam etmesi amacına yönelik yeniden 46 milyar dolarlık destek Hayata geçirileceği Eximbank yönetimi tarafından dile getirildi.

Türk Eximbank Sayısal Verileri

  • 46 milyar dolarlık destekle birlikte her 100 dolarlık ihracatın 27 doları Eximbank tarafından finanse edilmiş olacak.
  • AA’nın Ekonomi Bakanlığı faaliyetlerine ilişkin hazırladığı rapordan değerli diye bilgilere göre Türk Eximbank toplam bankacılık sektörü tarafından verilen ihracat kredilerinin %46 sını tek başına karşılıyor.
  • Yine sayısal verilere baktığımızda Türk Eximbank Türkiye’de her 100 dolarlık ihracatın 25.3 dolarını finanse ediyor.
  • Bankanın destek verildiğini incelediğimizde 2017 yılının 10 ayında ihracatçılara 20.4 milyar doları kredi 12.1 milyar doları sigorta olmak üzere toplam 32.5 milyar dolarlık destek sağlandı.
  • Yukarıdaki verilere baktığımızda ise banka bir önceki yılın ilk 10 aylık verileri ile kıyaslama yapıldığında geçen yılın aynı dönemine göre Ihracatçılara verdiği  desteği yüzde 16 oranında arttırmış odu.
  • Banka hazırladığı programlar ile birlikte ihracatçıların ilgili programlara başvurulması ve başvuruların değerlendirmesi ile birlikte uygun bulunan başvurulara ihracat kredileri verilmekteydi. Yapılan destek kredilerinin artış oranları da son dönemde dikkat çekmekdeydi. Verilen destekler rakamlar incelendiğinde pozitif olarak ihracatçılara yansımış görünüyor.  Yine rakamlara baktığımızda bankanın kredi programlarından yararlanan ihracatçı sayısı ekim sonu itibarıyla yıllık yüzde 16 artarak 7333 oldu.

İhracat Sigortalarında da artış gözlemleniyor

Aynı şekilde Sigorta desteğinde de önemli  çalışmalar yapılmıştı geçtiğimiz dönemde yine verilen destekler rakamlarla incelendiğinde bu tarafta da önemli bir artış olduğu dikkat çekiyor. Sigorta desteğinden yararlanan ihracatçı sayısı ise yüzde 14 artışla 2891’e yükseldi ve banka müşterilerinin %59’u kobilerden oluşmuş oldu.

Eximbank ın desteği büyük oranda kobi’lere gitti.

Esasında tüm destekler incelendiğinde buradaki temel amaç özellikle ülke işletmelerinin Önemli bir kısmını oluşturan kobi’lerin büyümesi ve desteklenmesi ile eximbank verdiği kredilerle özellikle ihracat yapan veya yapmak isteyen kobi’lere önemli destekler sağlamış oldu yapılan destekler yine rakamsal olarak pozitif olarak geri dönüşler sağladı.  2017 yılının  ilk 10 aylık dönemine baktığımızda verilen desteklerin %56’sının kobi’lere yapıldığı rakamlara da yansımış durumda.

2017 yılına geldiğimizde ise yılın sonunda Eximbank ihracatçılara sağladığı finansman desteğinin 40 milyar doları aşağı hesaplanıyor Böylece yıl sonunda her 100 dolarlık ihracatın 26 doları Türk Eximbank tarafından finanse edilmiş oluyor.

Türk eximbank 2018 yılında ise yüzde 15’lik bir artışla 46 milyar dolarlık nakdi ve ihracat kredi sigortası desteği sunmayı hedefliyor. Bunun 29 milyar doları nakdi Kredi 17 milyar doları da sigorta desteğinden oluşması hedefleniyor. 2017 yılı ile kıyaslandığında 2018 yılında yapılacak destekle birlikte her 100 dolarlık ihracat payı yüzde yirmi yediye çıkmış olacak .

21 proje için 3,2 milyar dolar tutarında kredi

Banka, 2017’de müteahhitler tarafından yurt dışında üstlenilen 4 projeye 850 milyon dolar tutarında kredi açarken, bu kredilere ilişkin kullandırımlar sürüyor.

Türk Eximbank, 2018’de de gündemdeki 21 proje için toplam 3,2 milyar dolar tutarında kredi tahsis etmeyi planlıyor. Ayrıca 2018’de müteahhitlere sunulması planlanan 1 milyar dolarlık sıfır faizli kredi imkanının daha etkin bir şekilde kullanılması için de çalışma yapılacak. Müteahhitlik firmaları için teminat tedariki ve proje finansmanı alanında özel finansman paketlerinin oluşturulması da öncelikler arasında yer alacak.

Kaynak:AA

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey