SİGORTA

Trafik Sigortası Primi Nasıl Azaltılır?

Zorunlu trafik sigortası primlerinin 2016 yılında zamlanması sürücülerin korkulu rüyası oldu. Özellikle 10 yaşını geçmiş araçlara çıkan trafik sigortası prim tutarları arabaların değerlerinin yarısını geçti. Yükselen trafik sigortası fiyatları araba sahiplerini canını sıkarken bazı araç sahipleri trafik sigortası primini düşürmeyi başardı.

TRAFİK SİGORTASI TEKLİFİ ALIN 

Trafik Sigortasını Azaltmanın Kısa Yolu; Aracı Devretmek

Trafik sigortası tutarını belirleyen en önemli etken araç sahibinin kaza geçmişi. Sürücü daha önceden trafik kazası geçirdiyse ve karşı tarafın hasarı trafik sigortası tarafından karşılandıysa, bir sonraki yıl yapılacak olan trafik sigortası primi yükselecektir. Yüksek trafik sigortası ile karşılaşmak istemeyen sürücüler bu durumuna çare olarak araçlarını eşlerine ya da çocuklarına devrediyor.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var. Devir işlemi özellikle hasar kademesi 1. 2. veya 3. olan ticari araçlarda trafik sigortası tutarını daha da azaltıyor. Devir işleminden sonra devredilen kişinin hiç kaza kaydı yoksa hasar kademesi 4. kademeye geçiyor ve trafik sigortası tutarı yarı yarıya iniyor.

Hasar Kademesi Nedir?

Hasar kademesi; sigorta şirketlerinin araç sahiplerini yapmış oldukları kazaya göre değerlendirdikleri tablodur. Hasar kademesi tablosunda araçlar 7 sınıfa ayrılıyor. 1. 2. ve 3. sınıfta yer alan araçlar ağır hasarlı araçlar kabul ediliyor. 5. 6. ve 7. sınıfta yer alan araçlar ise hasarsız olarak kabul ediliyor. İlk defa trafik sigortası yaptıran bir kişi ise 4. sınıftan değerlendiriliyor. 4. sınıftan trafik sigortası yaptıran kişiler hasarsız geçen her yıl için bir sınıf atlayarak 7. sınıfa yükseliyor. Her yıl ödediği trafik sigortası tutarı ise azalıyor.

ucuza-trafik-sigortasi-yaptirmanin-yolu

 

Aynı şey kaza yapan araçlar içinde geçerli. 4. sınıftan trafik sigortası yaptıran bir kişi hasarlı geçen her yıl için bir sınıf düşüyor ve 1. sınıfa geriliyor. Buda her yıl ödediği trafik sigortası primini arttırıyor.

TRAFİK SİGORTASI TEKLİFİ ALIN 

Etiketler
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey