SİGORTA

Trafik Sigortası Prim İadeleri Başlıyor

Trafik sigortaları kaskolar ile birlikte özellikle araç sahibi olan kişileri son dönemde oldukça zorluyordu. Aynı zamanda primler konusunda da hükümet tarafında da sigorta primleri ile ilgili de çalışmalar gerçekleştiriliyordu. Aynı zamanda 2014 yılında başlayan ve 2015 yılı ortasına kadar süren ve hatalı hesaplamalar sonrasında sigortalılardan alınacak primler de aynı şekilde kişilere iade edilmeye başlanacak. Bu yazımızda da prim iadelerinin genel bilgilendirmesini yapmaya çalışacağız. Yine sigorta primlerinin nasıl azaltılabileceği ile ilgili bilgi almak isterseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özellikle sigorta şirketleri için geçerli olan hatalı hesaplamalar sonucunda 2014 Haziran ayı ve 2015 yılı Eylül arasında sigorta yaptıran 1 milyon kişi için iade süreci başlamış olacak. İade süreci ise Temmuz ayının sonu itibariyle başlayacak ve iade sürecinin iki yıl boyunca sürmesi bekleniyor.

SİGORTA TEKLİFİ ALIN 

Sigorta Prim İadeleri Kaç Para Olacak?

Sigorta prim iadeleri iki yıl süresi boyunca gerçekleştirilecek olup ortalama prim iadeleri 100 TL civarında olacak.

Sorun Nereden Kaynaklanıyor?

Sigorta şirketleri, 2014 yılına kadar; özellikle geçmişte aracını satmış ve 2-3 yıl trafiğe çıkmamış sürücülerin, hasar kayıtlarını tutmuyorlardı. Bu nedenle de geçmişe yönelik hasarlı-hasarsız sürücü ayrımı yapılamıyordu. Hal böyle olunca, yeniden araç sahibi olup da trafiğe çıkacak olan sürücülere; sigortacılar, ilk kez trafiğe çıkacak yeni sürücü muamelesi yapıp, trafik sigortasına giriş kademesi olan 4. kademeden poliçe kesiyorlardı. 4. kademe demek, hasarsız sürücülere göre daha yüksek, hasarlı sürücülere göre de daha düşük prim ödemek anlamına geliyor.

Hiçbir kayıt olmadığından, 2014’e kadar yıllarca, araç sahipliğine ara vermiş milyonlarca sürücüye, yeniden trafiğe çıktığında, 4. kademeden poliçe kesilmek durumunda kalındı. İki sene önce ise tüm sürücülerin hasar geçmişini kayıt altına alan bir sistem kuruldu ve 2014’ün Haziran ayında uygulamaya girdi.

Ancak hem uygulamadaki aksaklıklardan hem de yeni sisteminin detaylarının bilinmemesinden sigortacılar, 2014’ün Haziran’ından sonra da, yeniden trafiğe çıkan sürücülere, geçmiş kayıtları olmasına rağmen, 4. kademeden poliçe kesmeye devam etti. Sigorta şirketlerinin bu konudaki yanlış uygulaması geçen senenin eylül ayında ortaya çıktı ve bu tarihten itibaren trafik poliçeleri, sürücülerin geçmiş hasar
kayıtlarına göre fiyatlanarak kesilmeye başlandı.

Hazine, geçen hafta bir genelge yayınlayarak, Haziran 2014’ten Eylül 2015’e kadarki 15 aylık sürede, bu yanlış uygulama nedeniyle sürücülerden fazla alınan primlerin iadesine karar verdi.

Sigorta şirketleri, bu ayın sonundan itibaren iadeleri hak sahiplerine ödemeye başlayacak. Sigortacılar, tahminen, 1 milyon sürücüye, toplam 100 milyon lira iade edecek. İade edilecek primin ise poliçe başına 100 lira olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak:ntv.com.tr

SİGORTA TEKLİFİ ALIN 

Etiketler
Devamını Göster

Tuğba Coşkun

Tuğba Coşkun Lise Eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesinde Muhasebe bölümünde tamamlamıştır. Muhasebe eğitiminden sonra Uludağ Üniversitesi Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünden mezun olmuştur. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi 4. sınıf öğrencisidir. Sağlık sigortaları uzmanlık alanı olmak üzere Tuğba Coşkun’un 10 yıllık sigorta deneyimi bulunmaktadır. Tuğba Coşkun aynı zamanda Yelken Sigorta Acenteliğinin ortaklarındandır.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey