Başarılı Kadın Girişimciler

Tıp Doktorluğundan Aile Danışmanlığına: Selma Şarda

Selma Şarda Oğlunun Disleksi olduğunu öğrenince GATA’da devam eden Tıp Doktorluğunu bırakıp hem ailelere hem de eğitimcilere disleksi hastalağı eğitimi veren bir aile danışmanlık merkezi kuruluşunun ve bu merkezin bir şehirden çıkarak nasıl Anadolunun tüm şehirlerine dağıldığını gösteren hikayesini kendi ağzından sizlerle paylaşıyoruz.

İş Hayatı:

Aslında Tıp doktoruyum ben. çalışma hayatına 1998 yılında GATA tıp fakültesinii bitirip başladım Ve Tıp Doktoru olarak çalışmaya başladım askeri Doktor olarak çalıştığım ilk görev yerim Hakkari Tatvan gibi Daha ağırlıklı Güneydoğu bölgelerinde görev yaptım. Evet Tıp Doktoru olarak Hayat Benim için devam ederken hayatın akışı benim için değişti. Çünkü oğlumun disleksi hastası olduğunu öğrendik.

Türkiye’de Disleksi Hastalığının Durumu

Artık bir şeyler yapmak gerekiyordu  çünkü Türkiye’de disleksi eğitim sistemi O dönemlerde çok sahip size bir modül oluşturulmamıştı bir standartları yoktu yapılması gerekenler ile ilgili. Bu sahipsizlik yüzünden Yarkın için ne yapabilirim arayışları beni şu anda çalıştığım alana yönlendirdi.

Kitleler Sosyal Medya ile Genişliyor

Tabii ben ilk önce bu alanda aldığım eğitimleri tamamen oğlum için ne yapabilirim diye düşünerek aldım bu eğitimleri alırken amacım bir merkez kurmak bunu Türkiye’ye yaymak gibi bir hedefim yoktu ilk amacım Yarkındı. Amacım onu nasıl kurtarabilirim ona bununla nasıl yaşamayı öğretebilirimdi. Bunu araştırırken pek çok eğitim aldım. Bu arada sosyal medya üzerinde bir platform oluşturdum platformun ismi Selma Disleksi Anneleri Şarda diye Bir sayfam var küçük küçük insanlar oradan katılmaya sorular sormaya başladılar. Ben yarın kına yol aldıkça adım adım ilerledikçe orada paylaşmaya başladım Biz şunları yapıyoruz bunları uyguluyoruz diye bu da var haberiniz var mı gibi inanılmaz bir kitle oluştu orada düşündüğümün çok üzerinde kitle oluştu Biz bir yandan Yarkın da olumlu adımlar atık

Maceralı Yolculuğa Çıkmanın Sebebi

Evet, Yarkın hayatın içine dahil etmişken ben de fark ettim ki bu alanda çok büyük boşluk var, özel eğitim evet bir yandan ilerliyor çocuklara bir şeyler yapıyorlar psikiyatri alanında hekimlerimiz tanılarını koyma ve tedavilerini takip süreçlerinde bir şeyler yapıyorlar ama anne babalar o kadar boşta ve çaresiz kalıyorlar ki anne baba ne yapacağını bilmiyor ne ile karşı karşıya olduğunu bilmiyor aslında bunlar da benim yaşadığım sıkıntılar. Sonra farkettim ki ben bunları aşabildiysem başka insanlara yardım edebilirim artık. Bu sıkıntıları çektim Evet ama bunu çekmeden de çocukları başarıya taşıma şansımız var. İşte bu beni yola çıkaran şey oldu.

Aile Danışmanlığı Temelleri Atılmaya Başlandı

En son aile danışmanlığı eğitimi ile tamamladım süreci ve ailelere hizmet için merkezi mi kurdum Dr Selma Sarda danışmanlık merkezini. Tabii Istekler biraz şekillendirdi benim çalışma şeklimi. Ben sanadece Ankara sınırları içinde çalışacağımı düşünürken o kadar farklı şehirden insanlar bana ulaştılar ki biz de çaresiziz bize de yardım edin diye ve bir anda kendimi yollarda buldum. Çağıran her yere gidiyorum annenin olduğu her yere gidiyorum

Eğitimci Eğitimi ve Kurum içi Eğitimler

Tabii annelerle sınırlı kalmadık biz. Eğitimciler ve kendini geliştirmek isteyen herkes bir şekilde benim eğitimlerime müdahil olmaya başladı. Daha sonra Özel Eğitim Kurumları böyle güzel şeyler varsa biz niye uygulamayalım diye düşünüp hizmet içi eğitimler şeklinde bunları almaya başladılar benden aile eğitimleri biraz daha şekil değiştirmeye başladı. Tabandan bir genişleme yaşamaya başladık dolayısıyla ulaştığım insan sayısı artmaya başladı çok güzel geri dönüşler alıyorum beni besleyen Hani bu temponun içinde yorulmamı sağlayan şey de bu güzel geri dönüşler.

Disleksi Bir Hastalık Mıdır?

Disleksi bir hastalık değil biz hastalık denmesini istemiyoruz çünkü hastalık tedavi edilir, geçer, son bulur veya ilerler disleksi böyle bir şey değil disleksi bir farklılık ve disleksi ile ömür boyu yaşıyorsunuz yani Eğitimi aldım ya da tedavi yaptırdım disleksi geçti kurtuldum gibi bir şey yok.

Bizim eğitimlerdeki amacımız çocuklara disleksi ile yaşamayı öğretmek  ve anne babalara disleksi ile yaşamayı öğretmek. Disleksi gerçekten çok sık görülen bir şey yani 500 kişilik bir okulda yaklaşık 40-50 çocuğun disleksi olmasını bekliyoruz. Bu oranlara göre yanlız tanılanma oranları 5-6 bilemediniz 7 öğrenci tanısını alabilmiş. O kadar çok kayıp öğrenci var ki işte bu yüzden biz bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz disleksiyi duysun istiyoruz insanlar, fark etsinler istiyoruz.

Disleksi Nedir? Disleksi Nasıl Anlaşılır?

Disleksi okuma anlama güçlüğüdür. Disgrafi ise yazma güçlüğü olarak tanımlanır. Diskalküle ise matematik ve kavramada öğrenme güçlüğüdür. Ama genelde herkes öğrenme güçlüğünün disleksi olarak tanımlayıp geçiyor, bu daha çok genel geçer bir tabir haline geldi. Disleksi aslında bunun sadece alt tiplerinden birisi ama çocuklarımızın en başta yaşadığı problem olduğu için de belki bu farklılığa verilen isim disleksi. Çünkü okuma ve anlamada zorluklar çok yaşadığımız sıkıntılardandır okumanın yanında ne gibi zorlukları oluyor çocukların? Heceleri atlama, farklı heceler ekleme, “olmuş” yazan bir yere “olmuştur” gibi okuma “olmamış” yazan biri yeri okurken “olmuş” diye okuyup geçme tabii ki ufak tefek hatalar belki anlamı zorlaştırıyor ama biraz daha akademik okuma düzeyine gelmesini beklediğimizde bütün performansını etkiliyor çocuğun çünkü doğru okuyamayan okuduğunu anlamayan bir insandan akademik performans bekleyemezsiniz ve bu ciddi anlamda zorluklar yaşatır.

Öğrenme Güçlüğü Değil Öğretme Güçlüğü

Ama biz arkadaşlarla da konuşurken hep deriz ki disleksiye öğrenme güçlüğü değil öğretme güçlü deseler. Çünkü bizim çocuklarımız öğrenebiliyorlar doğru yollarını öğretebilirseniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey