Ticari Hayatta Çekler

Ticari Hayattaki Çek Kullanım Artışı Dikkat Çekiyor

İş hayatının ve ticaretin vazgeçilmez unsurlarından olan çekler hayatımızda giderek daha fazla kullanılmaya ve ürün ve hizmet alımlarında kullanılmaya başlandı. AA muhabiri Handan Güneş’in yapmış olduğu habere göre de ocak-ağustos döneminde kesilen çeklerin miktarı geçen yılın aynı dönemine göre %8 artışlar 465 milyar TL’ye ulaşmış durumda.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, ağustos ayı çek raporuna göre kesilen çek adedi %4 azalarak 14 milyon adet oldu. Burada dikkatleri çeken en önemli konu ise kesilen çek adedinde düşüş olurken kesilen TL cinsinden miktar artışı dikkatleri çekmekte.

Çeklerle ilgili diğer veriler ise şu şekilde;

Aynı dönemde, parasal tutarı 18 milyar lirayı bulan 526 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı.

Geçen yılın aynı dönemine göre karşılıksız çeklerin adetlerinde %7, tutarında ise % 3 oranında artış yaşandı.

Karşılıksız çek işlemi yapılan 3 milyar lira tutarındaki 95 bin adet çekin daha sonra ödemesi yapıldı.

Yılın ilk 8 ayında, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,4 puanlık artışla yüzde %3,6 ve tutar bazında %0,32  azalışla % 3,9 olarak gerçekleşti.

Ağustos ayında, adet ve tutar bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 19,2 ile Bilecik oldu. Bilecik’i sırasıyla, yüzde 13,2 ile Iğdır, yüzde 9,4 ile Düzce, yüzde 8,5 ile Kırıkkale ve Bingöl takip etti. Tutar olarak en düşük karşılıksız çek oranına sahip iller ise Tunceli, Aksaray ve Çankırı olarak sıralandı.

 

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey