VERGİ

Ticari Araçlarda ÖTV Kalkıyor

Başbakan Binali Yıldırım son teşvik paketini açıkladı ilgili paket içerisinde özellikle esnaf ve kobilerin ticari hayattaki zorluklarını düşünerek bu zorlukların da üstesinden gelecek ve işletmeleri ferahlatacak birçok bilgi de verilmiş oldu.  Açıklanan teşvik paketinin toplam tutarının ise 35 milyar TL olduğu ayrıca belirtilmekte. Yine özellikle yük taşımacılığı yapan ve ticari araç sahibi olan işletmeler ve şahıs şirketleri için de önemli sayılabilecek teşvikler ilgili paket içerisinde yayınlandı.

Pakette Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığına göre ticari araçlarda ÖTV muafiyeti getirilmekte. ÖTV Muafiyeti konusunun detaylarına inildiğinde ise Başbakanın açıklamaları şu şekilde;

“Yıllardan beri taşımacılık sektörümüzün beklediği bir tedbir alıyoruz. Taksi, şehir içi toplu taşıma yapan dolmuş, minibüs, belediye ve halk otobüsü, bunlar yenilendiği zaman yılbaşına kadar ÖTV’siz alacaklar. Ayrıca sadece yük taşıma amacıyla kullanılan kamyon ve kamyonetler için de bu geçerli. “

Başbakanın da açıkladığı üzere özellikle yük taşıma faaliyetinde bulunan şahıs ve diğer şirket türleri için yıl başına kadar alacakları ticari araçlarda ÖTV vergisi alınmayacak. ÖTV’nin araç fiyatlarının önemli bir kısmı olduğunu düşünürsek ticari araç almak isteyenler çok önemli bir fırsat ele geçmiş oluyor. Yine dikkati çeken bir diğer konu ise ÖTV muafiyetinin yıl başına kadar geçerli olması yıl başından sonra alınacak ticari araçlar yine dönemin ÖTV vergi oranları çerçevesinde değerlendirilecek.

 TRAFİK SİGORTASI VE KASKO TEKLİFİ ALIN

Ticari Araçlarda ÖTV Oranları Nedir?

Kamyonet Tipi Araçlar

İstiap haddi 850 kilogramı geçmeyip motor silindir hacmi 2000 cm³ altı: %15
İstiap haddi 850 kilogramı geçip motor silindir hacmi 2800 cm³ altı : %15
Sürücü dahil 9 kişilik koltuğu olup motor silindir hacmi 3200 cm³ aşağısı: %15
Sadece elektrik motorlu olanlar: %10

Sürücüyle Birlikte 10 kişi ve üstü yolcu alabilen Yolcu taşımacılığı yapan araçlar için ÖTV

  • Otobüsler için yüzde 1
  • Midibüs için yüzde 4
  • Minibüs için yüzde 9

**2014 yılı verileri

Aynı şekilde şehit yakınlarının da alacakları araçlardan bir tanesinin yine ÖTV olmadan alması mümkün olabilecek. Konu ile ilgili Başbakan yine aşağıdaki bilgilendirmeyi yaptılar.

“Terörle mücadelede şehit olan kardeşlerimizin yakınlarından bir tanesinden araç alacağı zaman ÖTV alınmayacak. Şehitlerimize ve geride bıraktığı yakınlarına ne yapsak borcumuzu ödeyemeyiz. Onlar ölü değil, onlar diridir. Onlar bizim kalbimizdedir.”

Yine Damga Vergisi muafiyeti ile ilgili haberimizi de inceleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey