GÜNCEL KONULAR

Ticari Araç Sahiplerinin Kış Lastiği Uygulamasından Ceza Almamasının 7 Yolu

Bilindiği üzere yeni kanunlar ticari araç sahipleri ve şehirler arası yolcu ve yük taşıyan araçlar için kış aylarına yaklaştığımız dönemlerde kış lastiği uygulamasını zorunlu hale getirmektedir. Biz de bu yazımızda ticari araç sahiplerinin zorlu kış döneminde 571 TL ile 602 TL arasında değişecek kış lastiği uygulamasından ceza almaması adına genel bilgileri yazımızda paylaşalım istedik

  1. Kış Lastiği uygulaması ticari araç ve şehirler arası yolcu ve yük taşıyan araçlar için 1 Aralık tarihinde başlamakta yine bir sonraki yılın 1 Nisan gününe kadar devam etmektedir. Bu tarihler arasında kış lastiği zorunluluğu bulunmaktadır.
  2. Kış Lastiği Uygulaması cezası 1 Aralık 2015 yılı itibariyle 571 TL’dir. 1 Ocak 2016 tarihinden sonra kış lastiği uygulamasına uymayanların cezası yeni değişiklikle birlikte %5,58’lik bir artış göstermiş ve 602 TL’ye çıkmıştır.
  3. Yani 1 Ocak 2016 tarihinden sonra kış lastiği uygulama ceza 602 TL olacak 1 ocağa kadar olan cezalar 571 TL olarak kalacaktır.
  4. Yine uygulama çerçevesinde havanın gidişatına göre son gün olan 1 Nisan tarihi 1 ay daha uzatılabilecektir.
  5. Kuralın ilk uygulama ve çıkış noktasına bakarsak uygulama ilk olarak 2012 yılında Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanıp yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde uygulanmaktadır.
  6. Yine kar lastiğine ek olarak lastik diş derinlikleri, hava basıncı ve patinaj zinciri, çekme halatı ve takoz gibi malzemeler de yine kış lastiği uygulaması esnasında aranacak uygulamalardandır.
  7. Diyelim ki seyir esnasında lastiğiniz patladı ve değiştirmek durumunda kaldınız. Yine değişen lastiğin de kış lastiği olması zorunluluğu bulunmaktadır.

kis-lastigi-zorunlulugu

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey