GÜNCEL KONULAR

Ticari Araç Kiralarken Dikkat Edilecekler

Araç kiralama, son dönemin popüler ve ilgi çeken konularından biri haline gelmiş durumdadır. Kiralama süreçlerinin markalara sağladığı hem uygulama kolaylığı hem de finansal avantajlardan dolayı popülerliği de gün geçtikçe artmaktadır.  Yine aynı şekilde ticari araç kiralama rehberi ile ticari araç kiralama uygulamalarının genel yapısından segmentasyonundan ilgili yazımızda bahsetmiştik. Bu yazımızda da ticari araç kiralama aşamasına gelindiğinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiği ile ilgili bilgilendirici rehber hazırlayalım istedik.

Kobiler ve İşletmeler Ticari Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliler

  1. Ticari Araç Kiralama işlemlerini genel olarak yasal zemin üzerinde faaliyette bulunan güvenilir şirketlerden yapmak faydalı olacaktır. İsmi bilinmeyen markalar fiyat olarak düşük olabilirler ama ticari bir iş yapmanızdan dolayı daha büyük sorunlarla karşılaşma ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu anlamda şirketi çok iyi araştırmak gerekmekte veya TOKDER ( Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) gibi derneklere üye olan kuruluşlarla iletişimde kalmak faydalı olacaktır.
  2. Kurumsal bir şirketle çalışmanız durumunda çok ihtiyacınız olmayacaktır ancak yine de tedbiren sigorta pulu egsoz gazı muayenesi, sigortası ve ruhsatı gibi konuları da incelemek faydalı olacaktır.
  3. Yine genelde yeni araçlar verilmesine rağmen siz yine de aracın çok eski olmamasına dikkat edin ve yine ürün veya mal taşımacılığı yapacağınız için genel aksamı incelemekte fayda olacaktır. Bu açıdan ticari araçlarda ideal olan yaş 1 yaştır ancak 2 yaşı geçmemesine dikkat etmek gerekmekte. Ticari araçlar binek araçlara göre daha erken yıpranabilir.
  4. Ticari Araç Kiralarken 3-4 farklı şirketten teklif almak ve değerlendirme yapmak fayda sağlayacaktır. Fiyat teklifleri arasında kıyaslama yaparken mutlaka yıl ve km limitlerine sigorta koşullarına dikkat etmekte fayda var. Bir teklif yıllık kilometre yapma şartının az olması sebebiyle veya sigorta poliçesinde bazı riskleri teminat altına almamış olması sebebiyle fiyatı düşük olabilir. Diğer teklifler de yüksek kalabilir. Bunun için tüm tekliflerin özelliklerinin tek tek incelenmesi faydalı olacaktır. Yine ticari araç kiralama teklifi alırken anahtar teslim teklif almak faydalı olacaktır. X TL’den başlayan fiyatlar genelde yanıltıcı olabilir birçok özellik ekstra alınacak özellik kategorisine girebilir. Bu durumda da ödeme esnasında kötü süprizlerle karşılaşabilirsiniz.
  5. Kurumsal araç kiralama şirketiyle çalışmaya dikkat etmek gerekmekte. Bu açıdan her iki tarafı da güvence altına alacak şekilde kiralama sözleşmesi yapmakta fayda var. Kurumsal şirketler genelde bu tarz sözleşmeler yapmaktadırlar.
  6. ticari-arac-kiralarken
  7. Aracı teslim alırken çalışmayan yerleri varsa aracı teslim almamak gerekmektedir. Sözleşme imzalandıktan ve aracı aldıktan sonraki tüm sorumluluk kiralayana ait olacağından bir aksilik çalışmayan bir nokta olması durumunda aracın teslim alınmaması ve kiralama şirketine durumun bildirilmesi faydalı olacaktır.
  8. Herhangi bir hasar, kaza, bozulma durumunda ikame araç verilip veilmediği konusu önemlidir. Aracın hasar tamiratı yapıldığı sürede ikame araçla işinizi görmeye devam ediyorsanız sorun olmayacaktır. Ancak hem araç tamirde olup hem de siz işinizi halledemezseniz sorun olacağı gibi aracın tamir süresi boyunca kaldığı süre de kiralayana fatura edilebilir.
  9. Ticari araç kiralamada kiralama süresince aracı kullanacak kişilerin isimlerinin önceden kiralama şirketine bildirilmesinde fayda vardır. İsmi bildirilen kişilerin dışındaki kullanıcıların aracı kullanmasından kaynaklı hasarları sigorta şirketi ve kiralama şirketi karşılamayacaktır. Bir de ikinci üçüncü şoförler için ekstra bir ödeme talep edilebilir bununda önceden konuşulup sözleşmeye eklenmesi faydalı olacaktır.
  10. Son olarak son dönemde internet siteleri üzerinden araç kiralama popüler olmaya başladı. Bu anlamda internet siteleri üzerinden de ticari araç kiralamaları gerçekleştirebilirsiniz. İnternet siteleri zaman zaman özel indirimlere ekstra km hakları gibi hakları promosyon olarak verebilmekte. Bu açıdan internetten de araştırma yapmak fiyat karşılaştırması yapmak faydalı olacaktır.
Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey