İNSAN KAYNAKLARI

Tıbbi Satış Temsilcisi Kimdir Ne İş Yapar?

Sağlık, hem toplumlar için hem de ülke ekonomileri için önemli sektör olarak hep dikkat çekmektedir. Dolayısıyla ülkeler buradaki gelişmeleri dikkatle ve yakından izlemekte aynı şekilde halk da konu sağlık olduğu için sektördeki gelişmeleri yakından takip etmektedir.

Yukarıda da anlattığımız üzere sektör hem ekonomik büyüklüğü hem de insanları direkt etkileyen bir sektör olması sebebiyle çalışanlarının da kaliteli ve kalifiye olması gerekmekte. Özellikle ilaç ve ilaç türevinde çalışan şirketler bu noktada çalışanlarını özel teknikler ile seçmektedir.

Peki hem işletmeler Tıbbi Satış Temsilcisi pozisyonunda istihdam yaparken nelere dikkat etmeli? Aynı zamanda çalışanlar açısından bakıldığında işletmeler Tıbbi Satış Temsilcisi seçerken hangi kriterleri gözetiyorlar bu konuda da genel bilgileri inceleyeceğiz.

Tıbbi Satış Temsilcisi Poziyonunda Aranan Nitelikler Neler Olmalıdır?

Özellikle bu poziyonda genel olarak işletmeler daha çok tecrübesiz veya en fazla 1 yıllık deneyimi olan çalışanları tercih ediyorlar. Buradaki asıl amaç özellikle çalışanların eğitim sonrasında kurum kültürüne uygun bir şekilde yetişmesini sağlamak. Yeni mezun adaylar kurumun kültür ve etiğine daha uygun şekilde yetiştirebilecektir.

 • Yine MYO ve Lisans mezunu adaylar bu poziyon için değerlendirilmekte.
 • Yine temel bilgisayar eğitimi, ehliyet sahipliği, erkekler için askerlik görevini tamamlamış olmak yine aranan kriterler arasında.
 • Diğer taraftan kişinin dışa dönük, problem çözme yeteneğine sahip olması işin ağırlığının sağlık sektörü çalışanlarıyla iletişim olması sebebiyle önemli yetkinlik. Bu sebeple kişinin iletişim konusunda becerili olması bekleniyor.
 • İşin kendisi satış olduğundan ve ve satış posiyonlarının ağırlıklı seyahat etmeyi ve müşteri ziyaretleri yapmayı gerektirdiğinden bu pozisyonda çalışacak kişinin seyahat etmeye ve müşteri ziyaretleri yapmaya yatkın olması gerekmekte.
 • Pozisyondan beklenen bir diğer özellik ise raporlama yetkinliğinin gelişmiş olmasıdır. Bu pozisyonlarda kişinin performansının düzenli takip edilmesi gerektiğinden çalışanın üstlerine düzenli raporlama yapabilmesi kritik öneme sahiptir.

Örnek İlanda Bulunması Gereken Bazı Kelimeler

Genel Nitelikler:

 • Tercihen OTC veya sağlık söktöründe en az 1 yıl deneyimli,
 • En az Meslek Yüksek Okul mezunu,
 • Diksiyonu düzgün, prezantabl,
 • Takım çalışmasına uyumlu, iddialı, yaratıcı, çözüm üretebilen,
 • Etkin iletişim kurabilen,
 • Kişisel gelişimine önem veren,
 • Aktif olarak araç kullanabilen,
 • 35 Yaşını aşmamış, Bazıl ilanlarda En fazla 27 olarak belirtilir
 • Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış.

İş Tanımı:

 • Eczacılara ve Doktorlara ürünleri, firmamızın vereceği ürün eğitimi ve hedefleri doğrultusunda tanıtmak ve ürünlerin satışını sağlamak,
 • Pazar rakiplerinin takibini ve raporlamasını yapmak,
 • Çalışma programları doğrultusunda gerçekleştirilen faaliyetleri raporlamak.

İlan örnekleri kariyer.net’ten alınmıştır.

Devamını Göster

Seçil Baydaş

20 yıldır İnsan Kaynakları alanıyla ilgilenen Seçil Baydaş, eğitimini sırasıyla Bilgisayar Programcılığı, Davranış Bilmleri ve Executive MBA alanlarında tamamlamıştır. Daha çok hizmet sektöründeki yerli ve yabancı şirketlerde İnsan Kaynakları alanlarında çalışmakla birlikte son iş yerlerinden olan PDR-HR’ın kurucu ortaklarındandır. İnsan Kaynakları Departman Kurulumu, Kobilerde İnsan Kaynakları Kaynakları Yönetimi, Seçme Yerleştirme (İşe Alım), Eğitim Yönetimi, Performans Yönetimi, Çalışan Bağlılığı, Değerlendirme Merkezi Uygulamaları ve buna benzer İnsan Kaynakları fonksiyonlarında uzun yıllar deneyime sahiptir. Aynı zamanda Adler Ekolünden Profesyonel Koç olan Seçil Baydaş Kariyer Koçluğu, Öğrenci Meslek Seçim Koçlukları alanında uzmandır. İş hayatına kendi kurucusu ve sahibi olduğu Pupa Danışmanlık Şirketinde ekip arkadaşlarıyla birlikte; İnsan Kaynakları Danışmanlığı, Kobilerde İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim Danışmanlığı, Orta ve Üst Düzey Kariyer Koçluğu ve Öğrenci-Mezun Meslek Seçim Koçlukları alanında hizmet vermektedirler. Seçil Baydaş ile iletişim sayfamız üzerinden sorularınızı ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey