KOSGEB DESTEK TEŞVİK

Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile 44 milyon TL Destek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık; “Bu yıl Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programına 112 proje başvurusu yapıldı ve değerlendirme sonucunda 53 işletmeyle sözleşme yapıldı”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı kapsamında 53 işletmeyle sözleşme yapıldığını bildirerek, “Sözleşmesi yapılan projelerin yatırım tutarı 121 milyon 535 bin 360 lira, projelere sağlanacak destek miktarı ise 44 milyon 52 bin 812 lira olarak hesaplandı” dedi.

Bakan Işık, “Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı”na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Etkin Ar-Ge teşvikleriyle sanayisi desteklenen ülkelerin, dünya rekabet sıralamasında en üst sevilerde yer aldığını belirten Işık, Ar-Ge ve yeniliğin rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldiğini söyledi. Son yıllarda kamu ve diğer çeşitli kaynaklar yoluyla Ar-Ge ve yenilik proje ve fikirlerin desteklenmesine yönelik önemli Ar-Ge yatırımları yapıldığını kaydeden Işık, “Ülke olarak beklentimiz yapılan yatırımların ülkemize katma değer yaratacak ve uluslararası pazarlardaki rekabet gücümüzün artırılmasına katkı sağlayacak yüksek teknoloji içeren ürünlere dönüşmesidir” diye konuştu.

Işık, ortaya çıkacak yüksek teknoloji ürünlerin ticarileşmesi ve yatırımı noktasında Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan, “Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı”nı uygulamaya koyduklarını anlattı. Programla ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir yapıya kavuşturulmasını hedeflediklerini vurgulayan Işık, “Bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşları, kanunla kurulan vakıf veya uluslararası fonlar tarafından desteklenen sanayiye yönelik Ar-Ge ve yenilik projeleriyle ortaya çıkan teknolojik ürünler veya özkaynaklar kullanılarak yapılan Ar-Ge faaliyetleriyle ortaya çıkan ve patenti alınan teknolojik ürünler ile ilgili Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişilerce gerçekleştirilecek yatırımların desteklenmesi amaçlanmıştır” ifadesini kullandı.

“Yeni düzenlemeyle ön ödeme kolaylığı sağladık”

Programla ilgili ilk başvuruların geçen yıl alınmaya başlandığını hatırlatan Işık, şöyle konuştu:

“Programda, 2014 yılında 78 işletmeyle sözleşme yapıldı. Sözleşmesi yapılan projelerin yatırım tutarı 199 milyon 450 bin 204 lira, bakanlığımız tarafından projelere sağlanacak destek miktarı ise 71 milyon 694 bin 995 lira oldu. Bu yıl çıkılan ikinci çağrıya 112 proje başvurusu yapıldı ve değerlendirme sonucunda 53 işletmeyle sözleşme yapıldı. Sözleşmesi yapılan projelerin yatırım tutarı 121 milyon 535 bin 360 lira, Bakanlığımız tarafından projelere sağlanacak destek miktarı ise 44 milyon 52 bin 812 lira olarak hesaplandı.”

teknoloji-destekleri

Işık, programla ilgili 3. çağrı başvurularının, 9 Kasım-25 Aralık 2015 tarihlerinde alınacağını bildirdi. Bu çağrı döneminde, programa ait “Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı Uygulama Usul ve Esasları”nda yapılan yeni düzenlemelerle işletmelere bazı kolaylıklar sağladıklarına dikkati çeken Işık, “Yeni düzenlemeyle işletmelere yapacakları yatırım harcamalarına ilişkin avans niteliğinde ön ödeme kolaylığı sağladık. Başvuru işlemlerinin daha kolay ve hızlı olması amacıyla e-imza uygulamasına geçeceğiz. İşletmeler artık başvuru işlemlerini, elektronik ortamda e-imza ile yapacaklar. Bürokrasiyi Azaltma ve Mevzuatı Sadeleştirme (BAMS) çalışmaları kapsamında, başvuru esnasında işletmelerden istenen belge sayısını da önemli ölçüde düşürdük” şeklinde konuştu.

Kaynak: sanayi.gov.tr

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey