KOBİ KREDİLERİ

TEB’den Küçük İşletmelere Yeni Girişim Fırsatları

Önceki yazımızda İş Bankasının Küçük İşletmelere Sağladığı avantajlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise TEB’in özellikle KOBİ ve Küçük İşletme Girişimcilerine sağladığı avantajlardan bahsedeceğiz.

Genellikle küçük işletme olarak anılan dükkan, atölye, büro, imalathane gibi işyeri kurmak isteyen girişimcilere verilen destekleri kapsamaktadır. Aynı zamanda işletmenin kurulmuş olması ve kuruluş süresi 1 yılı geçmemiş olması halinde de ilgili kredilerden de faydalanılabilmektedir.

İlgili kredide bankanın açıklamasına göre mali tablodan ziyade kredi değerlendirmesinde dikkat edilen kriterlerin iş planı olduğudur.

Bankanın sunduğu finansman kredileri ise aşağıdaki gibidir.

Küçük İşletmeler için Taksitli Ticari Kredi

Başta yatırım ihtiyaçları olmak üzere girişiminizin tüm ihtiyaçları için kullanabileceğiniz kredidir.

Kredi Tutarı: Projenin ihtiyacına göre 50.000 TL’ye kadar teminatsız (İşin türüne ve durumuna göre TEB teminat isteyebilmektedir.) 100.000 TL’ye kadar teminatlı

Ödeme Şekli: Her ay eşit taksitler halinde veya firmanızın nakit akışına uygun esnek geri ödeme imkanı3-6-9-12 ay geri ödemesiz daha sonrasında taksitle ödeme yapabilme imkanı. Kredinin vadesi ise 36 ay olarak belirtilmekte.

KGF Teminatlı Girişimci Kredisi:

TEB & KGF İşbirliğiyle küçük bir işletme açacak girişimcilerin 100.000 TL’ye kadar teminatsız kullanabileceği kredidir.

Kredi Tutarı: Projenin ihtiyacına göre teminat göstermeden 100.000 TL’ye kadar

Ödeme Şekli: Her ay eşit taksitler halinde veya firmanızın nakit akışına uygun esnek geri ödeme imkanı 3-6-9-12 ay geri ödemesiz  daha sonrasında taksitle ödeme yapabilme imkanı.

Vadesi: 60 aya varan vade

Teminat Mektubu

KOSGEB’den alınabilecek hibe/destek tutarı için KOSGEB’e verilmek üzere veya mal alımı için ana firmaya verilmek üzere kullanabilecek teminat mektubu.

Kredi Tutarı: Projenizin ihtiyacına göre 50.000 TL’ye kadar teminatsız (İşin türüne ve durumuna göre TEB teminat isteyebilmektedir.) 100.000 TL’ye kadar teminatlı

Vadesi: 12 ay

Şirket Kredi Kartı

Firmanızın harcamalarında nakit yerine kullanabilecek kredi kartıdır.

Spot Krediler

Faiz oranı kullanım tarihinde belirlenerek sabitlenmektedir ve vade sonuna kadar aynı kalmaktadır. Faiz ve anapara tahsilatı vade sonunda gerçekleştirilir. Kredi vadesi haftalık, aylık ve hatta günlük olarak belirlenebilir.

Ödeme Şekli: Belirlenen vadesinde tek ödeme.

Vadesiz: 12 aya kadar vade

Rotatif Krediler

Rotatif Türk Lirası Krediler, firmaların ticari faaliyetleri sırasında çeşitli nedenlerle gereksinim duydukları (hammadde alımı ve üretim giderleri vb.) kısa süreli finansmanın sağlanması amacıyla kullandırılan kredilerdir. Kredinin vadesi piyasa koşullarına göre belirlenmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı

Girişimcinin Kredili Mevduat Hesabı varsa, vadesiz mevduat hesabında kaynak olmasa dahi fatura, çek, vergi, SSK gibi ödemelerini yapabilir, nakit ihtiyaçlarını ek bir prosedüre gerek kalmadan karşılayabilir.

Böylece çeklerin tahsil edilemediği ya da havale/EFT gecikmesi sebebiyle yapılamayan ödemeler adına yaşanan sorunlar ortadan kalkar.Hesaba ödeme yapıldığında kredi otomatik olarak kapanır, faiz ise kullanılan gün kadar süre için ay sonunda hesaplanarak tahsil edilir.

Taşıt Kredisi

Taşıt alımları için kullanılabilecek kredi.

Ödeme Şekli: Her ay eşit taksitler halinde geri ödeme imkanı

Vadesi: 48 aya kadar vade

Girişimci Hizmet Paketi

Geleneksel bir iş kurma hazırlığındaki  girişimciler, TEB’de hesap açıldığı andan itibaren 6 ay için sadece 15 TL karşılığında aşağıdaki hizmetleri, belirtilen süreler boyunca ek bir ücret ödemeden kullanabilmektedir.

teb_kucuk_isletme_girisimci_destek_tablosu

Devamını Göster

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close
Theoren Fleury Jersey